عوامل موثر بر سئو وبسایت

خانه    بلاگسئو      عوامل موثر بر سئو وبسایت
عوامل موثر بر سئو وبسایت

بر اساس استاندارد های موتور های جستجو و جذب بیشتر کاربران وبسایت، فعالیت هایی انجام می شود که به آن ها سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو می گویند.

بهینه سازی جستجو هر روز با سرعت بیشتری در حال پیشرفت است. مأموریت گوگل برای ارائه معتبرترین اطلاعات، همیشه ثابت و پا برجا است، اما در هر سال و یا در هر ماه تغییراتی هر چند کم در الگوریتم رتبه بندی خود ایجاد می کند. اگر می خواهید در رتبه بندی جستجوی گوگل جایگاه خوبی پیدا کنید، بهتر است بدانید که در صورتی که به نحو صحیح سئو وبسایت خود را انجام دهید تأثیر مثبتی بر رتبه بندی صفحه شما خواهد داشت. عوامل زیادی وجود دارند که بر سئو وبسایت شما تأثیر می گذارند. که در این مقاله به بررسی عوامل موثر بر سئو وبسایت شما خواهیم پرداخت.

کیفیت محتوا

چیزی که تأثیر زیادی بر ارزشمند بودن صفحه دارد، محتوای آن است. زیرا کاربر به دنبال محتوای خوب است و چیزی که برای کاربر مهم باشد، برای موتور جستجو نیز اهمیت دارد. محتوای خوب دو ویژگی مهم دارد و آن این است که تقاضای کاربر را تأمین می کند و این که قابلیت بک لینک دارد. یعنی وبسایت های دیگر می توانند به صفحه شما پیوند بدهند و بتوان محتوای وبسایت شما را به اشتراک گذاشت.

ویژگی اول: محتوای خوب نیاز کاربر را رفع می کند.

برای آن که محتوایی خوب به حساب بیاید باید تقاضایی را رفع کند. یعنی مانند بازار جهانی، اطلاعات نیز متأثر از عرضه و تقاضا است و صاحبان وبسایت باید به تقاضای کاربران توجه داشته باشند ممکن است این تقاضا با متن، تصویر، ویدئو و یا پادکست رفع بشود. مهم نیست از چه چیزی استفاده می کنید مهم آن است که به نیاز کاربران خود اهمیت می دهید و این مسئله است که باعث می شود محتوای وبسایت شما را خوب تلقی کنند.

شاید برداشت شما از محتوا، محتوای متنی باشد اما محتوا انواع گوناگونی دارد و باید تاکید کنیم که تأثیر ویدئو و پادکست در سئو وبسایت را دست کم نگیرید؛ زیرا خیلی از افراد ممکن است از خواندن متن های طولانی خسته بشوند یا زمان کافی برای مطالعه نداشته باشند، اما در یک ویدئو جذاب و یا پادکست فوق العاده می توان مطالب مورد نظر را طوری به کاربر ارائه داد که در صفحه شما مدت زمان طولانی تری مانده و از کار شما رضایت پیدا کند.

ویژگی دوم: محتوای خوب قابلیت بک لینک زدن دارد.

یکی از قوی ترین عوامل موثر بر رتبه بندی از نظر الگوریتم جستجوی گوگل، بک لینک است. هر چقدر تعداد پیوندهای وبسایت شما زیاد تر و از نظر کیفیت با ارزش تر باشند شانس بیشتری را خواهید داشت تا رتبه خوبی کسب کنید. الگوریتم گوگل می تواند پیوند های بی کیفیت را تشخیص داده و فیلتر کند پس حسابی مراقب باشید از چه سایت هایی بک لینک می گیرید.

اگر افراد نتوانند به وبسایت شما بک لینک بزنند، رتبه شما از نظر موتور جستجو پایین خواهد آمد. به خاطر اهمیت زیاد این مسئله، مطالعه مقاله ی ” بک لینک چیست و چگونه بک لینک قوی بسازیم ؟ “را به شما پیشنهاد می کنیم.

طول محتوا

در مورد تعداد کلمات یک مقاله هنوز قانون مشخصی وجود ندارد، زیرا تعداد کلمات به موضوع مقاله بستگی دارد. با این همه، می بینیم مقالاتی که تعداد کلمات بیشتری دارند و طولانی تر هستند به طور معمول رتبه بالاتری نزد گوگل دارند هر چند که این مسئله باعث نمی شود از کیفیت محتوا بکاهید.

 سرعت صفحه

با رویکردی که گوگل با تلفن های همراه در پیش گرفته، سرعت صفحه اهمیت زیادی پیدا کرده است. گوگل با بروز رسانی هایی که انجام می دهد سعی دارد نتایج بهتری را برای کاربران ایجاد کند و تجربه آن ها را از جستجوها روز به روز بهتر کند. یکی از عوامل خیلی مهم از نظر کاربران، سرعت صفحه است و اگر سرعت صفحه پایین باشد رتبه وبسایت شما را پایین خواهد آورد.

 برچسب عنوان (Title Tag)

عامل بعدی موثر بر سئو وبسایت، برچسب عنوان نام دارد. برچسب عنوان عنصری از HTML است که عنوان وبسایت را مشخص می کند. در واقع بر چسب عنوان، توصیفی دقیق و مختصر از محتوای صفحه به کاربر ارائه می دهد.

URL

در طراحی وبسایت خود باید توجه داشته باشید که URL یا آدرس اینترنتی خود را دقیقا طبق معیار آن بنویسید. به عنوان مثال http: //www.example.org/games/v … موتور های جستجو با توجه به  اطلاعاتی که در URL شما وجود دارد محتوای صفحه شما را شناسایی کرده و طبق آن، جستجوهای کاربران را به وبسایت شما مرتبط می کند بدون آن که همه قسمت های محتوای صفحه شما را بررسی کرده باشد.

برای داشتن وبسایت خوب و ایده آل باید به موارد زیادی توجه داشته باشید که دو مورد از آن ها، هاست و دامین نام دارند. اما این اصطلاحات در دنیای وبسایت به چه معنا هستند؟ شما باید حداقل تعریف ساده هاست و دامین را بدانید.

 HTTPS

از سال ۲۰۱۴ این عامل رتبه بندی از طرف گوگل، اعلام شد. اولویت اصلی گوگل، حفظ امنیت کاربران است. HTTPS یک رمزگذاری قوی است و به کاربران یک ارتباط کاملا ایمن را نوید می دهد. البته تأثیر زیادی از طرف آن بر سئو سایت مشاهده نشده است اما پیشنهاد می کنیم برای آن که در آینده با خطایی در بروز رسانی های گوگل مواجه نشوید سایت خود را به HTTPS منتقل کنید.

Rankbrain

شاید برای شما این سوال پیش بیاد که الگوریتم رنک برین (Rank Brain) چیست؟ و چه هدفی دارد؟ در جواب باید به شما بگوییم هدف از Google Rankbrain این است که مناسب ترین و مفیدترین نتایجی را که مورد نظر کاربر است، ارائه دهد. Rankbrain برای درک جستجو های کاربر و فهم ارتباط آن ها با موضوعات خاص از یادگیری ماشینی استفاده می کند و توجه می کند که کاربر نسبت به نتایج چه عکس العملی نشان می دهد. پس نتایج جستجویی که در این راه موفق تر باشند یعنی به قصد کاربر نزدیک تر باشند، در رتبه بندی جایگاه بالاتری خواهند داشت.

 رابط کاربری (ui) و تجربه کاربری (ux)

یکی دیگر از عوامل موثر بر سئو وبسایت، رابط کاربری (ui) و تجربه کاربری ( ux) هستند.

 رابط کاربری (ui):. رابط کاربری مربوط به تمام عوامل اصلی موجود در وبسایت شما می شود که اگر به خوبی طراحی شود می تواند به بهبود عملکرد وبسایت شما در موتور های جستجو کمک بزرگی کند.

 تجربه کاربری (ux): تجربه کاربری به این مسئله سر و کار دارد که کاربر از زمان ورود به وبسایت تا زمان مطالعه وباسایت شما احساس رضایت دارد یا خیر. شما باید تلاش خود را بکنید تا تجربه بسیار عالی از بازدید وبسایت خود برای کاربران ایجاد کنید. هر چقدر کاربر احساس رضایت از صفحه شما داشته باشد مدت زمان بیشتری در وبسایت شما می ماند و حتی وبسایت شما را به دیگران معرفی می کنند. به همین دلیل ضروری است که وبسایت شما قابل اشتراک در شبکه های اجتماعی نیز باشد تا کار را برای این دسته از کاربرانی که می خواهند مطالب شما را با دیگران به اشتراک بگذارند راحت کند. همین مسائل باعث می شود بازدید از وبسایت شما افزایش پیدا کرده در نتیجه در سئو وبسایت شما موثر خواهد بود.

شبکه های اجتماعی

همانطور که قبلا گفتیم نباید از تأثیر شبکه های اجتماعی بر سئو وبسایت غافل بود. زیرا در دنیای امروز بسیاری از افراد بیشتر اطلاعات خود را از طریق شبکه های اجتماعی دریافت می کنند. در طول روز ارتباط زیادی با شبکه های اجتماعی دارند. پس شما باید از این فرصت به نحو احسن استفاده کنید و وبسایت خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. در این صورت افراد زیادی که در این شبکه ها در حال فعالیت هستند از اطلاعات صفحه شما استفاده کرده و آن را به دیگران معرفی می کنند در همین ارتباطات است که تعداد بازدید کنندگان وبسایت شما افزایش خواهد یافت و این یعنی تأثیر مستقیم بر سئو وبسایت شما.

ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن وبسایت

از سال ۲۰۱۶ این مسئله مهم شد که وبسایت بتواند با ابعاد موبایل ها نیز سازگاری داشته باشد. در حال حاضر به علت این که کاربران برای جستجوی مطالب بیشتر از موبایل خود استفاده می کنند، سازگاری وبسایت ها با تلفن همراه تأثیر مستقیمی بر رتبه بندی جستجوی آن ها دارد. پس بهتر است طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنشگرا انجام دهید.

پس اگر تاکنون به این نکات توجه نکرده بودید و یا اطلاعی از آن ها نداشتید، بهتر است هر چه سریع تر اقدام کنید و زمان را از دست ندهید تا راه موفقیت وبسایت خود را با سرعت بیشتری ادامه دهید و در رتبه بندی موتورهای جستجو نتیجه بهتری کسب کنید.