تأثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

خانه    بلاگ      تأثیر شبکه های اجتماعی بر سئو
تأثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

Social Media یا رسانه­ های اجتماعی از جمله ابزارهای تبادل نظر و تعامل میان کاربران فضای مجازی به شمار می ­آیند. و امروزه به عنوان یک ابزار کاربردی، در عرصه تجارت الکترونیک مورد بهره­ برداری قرار می­ گیرند. اما سوال اینجاست که آیا این رسانه­ ها، بر سئو سایت به عنوان یک تکنیک موثر در بازاریابی الکترونیک نیز موثرهستند؟

پاسخ به این پرسش، وابسته به نوع  تعریف شما از سئو می­ باشد. لذا اگر شما از افرادی هستید که سئو را به معنای «مجموعه تکنیک­ های بهینه ­سازی موتور جستجوگر گوگل، که برای کسب رتبه­ های بالای جستجو مورد استفاده قرار می­گیرد» تعریف می­ کنید، در این صورت استفاده از شبکه­ های اجتماعی به سبب تأثیری که در باز خورد سایت شما دارند؛ می تواند به عنوان سئو بیرونی معرفی گردد.

راه­ های موثر بهره مندی ازشبکه های اجتماعی بر سئو

تمامی شبکه­ های اجتماعی مثل اینستاگرام، توییتر، فیسبوک، گوگل پلاس، لینکدین و…. از طریق دو روش اساسی، می توانند در سئو سایت شما موثر واقع شوند.

از طریق معرفی سایت

در واقع شبکه ­های اجتماعی با وجود بستر مناسبی که برای تعامل و تبادل نظر فراهم آورده ­اند. ابزاری مناسب برای معرفی سایت، محصول و خدمات شما می­ باشند. که در صورت استفاده مفید و کاربردی از آن­ها به رشد و توسعه کسب و کار شما کمک­ های شایانی خواهند کرد.

اولین گام برای معرفی حرفه ­ای یک سایت، ایجاد یک پرو فایل قوی، در صفحه شخصی کسب و کار شما است. در واقع ایجاد این پروفایل باید مانند یک نشان هویتی، هدایت کننده مشتریان به سمت شما باشد. لذا باید منحصر به فرد، جذاب، ماندگار و اعتمادآفرین باشد.

دومین گام معرفی حرفه­ای یک سایت، برای جذب مخاطب از طریق شبکه­ های اجتماعی، خلق محتواهایی با ویژگی­های­ زیر می­باشد:

 • منحصر به فرد بودن
 • جدید، و به روز بودن
 • بهره مندی از تکنیک­ های بهینه سازی سایت (سئو)، به خصوص استفاده از کلمات کلیدی
 • ایجاد آمیختگی میان کیفیت، جذابیت و خلاقیت
 • ایجاد تناسب لازم میان محتوا با جامعه هدف و شبکه­ های اجتماعی مورد نظر
 • ایجاد حس برانگیختگی و تحریک حس کنجکاوی در محتوای ارائه شده
 • عدم ایجاد حس خستگی و کسالت در مخاطب

استفاده از این ویژگی­ ها در تولید محتوا، علاوه بر آنکه باعث هدایت ترافیک سایت­ ها، به سمت سایت شما خواهد بود؛ منجر به ایندکس شدن محتوای شما نیز می­گردد. که با این عمل، محتوای شما را از کپی کاران محتوا، ممتاز می کند.

سومین گام معرفی حرفه ای یک سایت، برای کسب بازخورد­های بیشتر انتشار اطلاعات هادی کسب و کارشما در رسانه­ های اجتماعی است. اطلاعات هادی، همان اطلاعات هدایت کننده مشتریان شما می­باشد که شامل: آدرس ­ها و تلفن­ های ارتباط دهنده می­ باشد.

انتشار این اطلاعات در راستای هدف به وجود آمدن شبکه­ های اجتماعی یعنی تعامل و تبادل نظر میان افراد می­ باشد.  به همین جهت راهی موثر در ایجاد ارتباط سازنده با مشتریان شما خواهد بود.

اهمیت انجام این کار از آنجایی نشأت گرفته است که دسترسی مخاطبان شما را به سایت و محیط کسب و کار شما آسان می­ سازد. در واقع با انجام این عمل نیاز مخاطب، به جستجوی اطلاعات سایت شما رفع می­گردد.

آخرین گام، در این مرحله، استفاده از ابزارهای تبلیغاتی موثر مثل، لوگوی شما می ­باشد. که به کسب حس اعتماد و ایجاد احساس نیاز مخاطب به محصولات شما کمک می­کند. علاوه بر آنکه در دراز مدت می تواند با ایجاد وفاداری در مخاطبان، حافظ رتبه سایت و بازار محصولات شما گردد.

بهبود سئو سایت از طریق ارجاع دهی به سایت(Backlink)، در شبکه­ های اجتماعی

برای استفاده از این عامل در در کسب بازخورد و بهینه سازی سئو سایت، شما می توانید به موارد زیر توجه داشته باشید.

انتشارلینک ­های دقیق در صفحه ­های اجتماعی شرکت و در زیر پست­ های مرتبط با معرفی سایت و محصولات

انتشار این لینک­ ها باید باتوجه به استاندار­های ایجاد لینک انجام گردد. و بهتر است که برای دسترسی آسان تر مخاطبان کاملا مشخص باشند و بین­ لینک ها و مطالب فاصله مناسبی وجود داشته باشد.

قرار دادن لینک ­های اشتراک گذاری و دکمه هایی برای اشتراک گذاری پست­ ها و محتوای شما در شبکه اجتماعی

انجام این کار باعث می­شود که جامعه هدف، از وجود سایت شما آگاه گردند. البته برای این کار لازم است در انتهای مطالب از مخاطبان خود بخواهید که در انتشار مطالب شما سهیم باشند. و یا باید به گونه ­ای محتوا را ایجاد نمایید، که انتشار مطالب شما، خواست مخاطب قرار گیرد.

استفاده از سایت­ های معتبر

برای ارجاع دهی بهتر همچنین می توانید بک لینک­ هایی در سایت­ های معتبر انتشار دهید. در واقع گوگل با توجه به اعتباری که برای سایت­ های معتبر قائل است، بک لینک های این سایت را نیز در بهبود سئو سایت موثر دانسته است.

راه­ های موثر بهره مندی ازشبکه های اجتماعی بر سئو

برای استفاده موثر از رسانه­ های اجتماعی در فرآیند سئو چکار کنیم؟

 1. آشنایی کاملی با شبکه ­های اجتماعی به دست آورید. در واقع برخی از شبکه ­های اجتماعی همچون توییتر تنها برای انتشار محتواهای متنی کاربرد دارد. و یا رسانه اجتماعی اینستاگرام برای انتشار محتوا­های متنی، تصویری و ویدیویی به کار می­ رود. لذا برای تولید محتواهای به روز و متناسب در این شبکه­ ها، ابتدا به شناسایی نیاز­های خود برای فعالیت موثر بپردازید.
 2. نحوه کاربری هر شبکه و ابزار­های آن را بشناسید. در اینجا بهتر است تمام ابزار­های موثر، برای معرفی و ارجاع دهی را در شبکه­ های اجتماعی مورد نظر شناسایی کنید. مثلا بسیاری از این شبکه­ ها برای مخاطب امکاناتی چون هشتک­ سازی و یا تگ کردن، گروه­ سازی و … ایجاد نموده­ اند. که در راستای انتشار لینک ­های ارجاع دهی و معرفی سایت و محصولات مفید خواهند بود.
 3. به صورت هدفمند از ابزارهای موجود در هر شبکه بهره ببرید. برای شما لازم است که از این ابزار متناسب با جامعه هدف، به صورت هدفمند بهره ببرید. پس بهتر است زمان­ هایی که ترافیک شبکه­ ی اجتماعی مورد نظر بیشتر است؛ پست گذاری کنید و از سایت­ های معتبر مرتبط با کسب و کار خود برای بک لینک ­ها استفاده کنید.
 4. بر اساس موقعیت تجاری خود و مخاطبان خودتان از این ابزار بهره ببرید. در واقع توجه داشته باشید که برخی از رسانه­ های اجتماعی، گرچه که دنبال کنندگان جهانی بیشتری دارند. اما در ایران ممکن است به هر دلیلی مثل فیلتر شدن و یا محبوبیت کمتر چندان مورد استفاده نباشند. لذا بهتر است بر اساس جامعه هدف، شبکه ­های اجتماعی پرمخاطب را انتخاب کنید.
 5. اگر امکان توسعه ارتباطات میان حساب­ های کاربری مختلف شرکت خود را دارید؛ از این ارتباطات بهره ببرید. به طور مثال می توانید اینستاگرام مجموعه خود رابه فیس بوک متصل سازید.

فراموش نکنید که این شبکه ها برای تبادل نظر و تعامل به وجود آمده ­اند.  پس بهتر است برای افزایش استفاده از لینک­ های خود، از این ابزار­­ها برای تعامل سازنده بهره ببرید. مخاطبان خود را به ارائه نظر تشویق نمایید. و با شرکت در بحث­ های آن­ ها، واکنش­ های  صمیمانه و واقعی نشان دهید. این کار علاوه بر افزایش اعتماد منجر به ایجاد حس وفاداری نسبت به محصولات شما می­گردد.

معرفی برخی از رسانه­ های اجتماعی موثر بر سئو

لینکدین : یک رسانه اجتماعی برای مشاغل است. که مرجعی تخصصی برای کسب و کار به شمار می­ آید.  استفاده از این رسانه علاوه بر آنکه بستری  معتبر برای ارائه محتواهای شما است. همچنین می تواند به جذب مشتری و ایجاد همکاری تجاری با سایر سایت­ ها نیز به شما کمک  نماید.

اینستاگرام : رسانه­ ی اجتماعی عمومی که با ارائه متن، تصاویر و ویدئو­ها  به شما در جذب مشتری کمک­ های قابل توجه­ ای خواهد نمود. همچنین با توجه به توسعه­ ای که مشاغل ایرانی،  در این رسانه ­ی خارجی ایجاد نموده­ اند؛ به نظر می­رسد بستری مناسب برای معرفی و تبلیغات سایت شما باشد.

از رسانه ­های اجتماعی دیگر نیز تلگرام، تیک تاک، یوتیوب و… می­ باشند. که نمونه ­های داخلی این رسانه ­ها نیزمی توان از :آی گپ، سروش و… نام برد. که شما می تواند بر اساس نیاز تان و با توجه به ملاحظاتی چون فیلتر بودن برخی از این رسانه­ ها، برای معرفی و ارجاع دهی به سایت خود، رتبه سایتتان را بهبود دهید.

در نتیجه بر اساس آنچه که بیان شد. استفاده از رسانه ­های اجتماعی با توجه به نتیجه­ ای که می توانند ایجاد نمایند؛ یکی از عوامل موثر در سئو سایت می ­باشند و استفاده مفید و هدفمند از شبکه های اجتماعی، می تواند یک استراتژی مفید در توسعه کسب و کار و افزایش رتبه سایت شما باشد.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوالات شما از طریق کارشناسان ما پاسخ داده خواهد شد.

مشاوره رایگان تلفنی