رابط کاربری و تجربه کاربری (UI , UX)

برای آن که یک وب سایت به صورت اصولی طراحی و راه اندازی شود، باید به نکات مهمی توجه کنیم. یکی از این نکات، توجه به تجربه و رابط کاربری (UI,UX) است. ممکن است این دو اصطلاح را با هم اشتباه بگیرید به همین دلیل در ادامه می خواهیم به تعریف آن ها، تفاوت آن ها با یکدیگر و اهمیتی که برای سئو دارند بپردازیم. در صورتی که به دنبال طراحی سایت هستید حتما ادامه مطالب را دنبال کنید.

رابط کاربری و تجربه کاربری (UI , UX)
رابط کاربری

رابط کاربری یا UI به چه معناست؟

user interface یا مخفف آن، UI به معنای رابط کاربری است و به طراحی گرافیکی یک برنامه می گویند که شامل دکمه هایی می شود که کاربران بر روی آن ها کلیک می کنند، متن هایی که می خوانند، تصاویر و ویدئوهایی که می بینند و قسمت های دیگری که کاربران با آن ها در ارتباط هستند. ما به عنوان طراحان رابط کاربری به تمامی عناصر بصری مانند صفحه، تصاویر، انیمیشن ها و … توجه می کنیم و سعی می کنیم از لحاظ جذابیت و زیبایی بصری نکات را لازم را برای وبسایت شما در نهایت دقت رعایت کنیم.

تجربه کاربری یا UX به چه معناست؟

user experience یا به صورت مخفف، UX به معنای تجربه کاربری است. زمانی که کاربر وارد وب سایت شما می شود از صفحه شما احساس و تجربه ای را به دست می آورد که می تواند برایش خوشایند باشد و یا خیر. به این تجربه و احساس کاربر، تجربه کاربری می گویند. طراحان تجربه کاربری در مجموعه ما سعی می کنند وب سایت شما را به گونه ای طراحی کنند تا کاربران از تعامل و ارتباط با صفحه شما، تجربه ی خوبی را به دست بیاورند و هر آن چه که در حوزه کسب وکار شما، نیاز دارند را به راحتی به دست بیاورند.

تجربه کاربری

۶ بخش مهم در طراحی UX

قبل از آن که طراحان ما شروع به کار کنند باید به درک درستی از آن محصول دست پیدا کنند تا بدانند دقیقا چگونه باید عمل کنند.
طراحان ما محصول را از جوانب مختلف بررسی می کنند و بازار رقبا را در این باره ارزیابی می کنند.
کارشناسان متخصص ما به خوبی می دانند که باید درک درستی از مخاطبان هدف شما داشته باشند به همین دلیل سعی می کنند با بررسی آن ها سلیقه و علاقه آن ها را تشخیص دهند.
ما در این مرحله اطلاعات به دست آمده را به خوبی مورد ارزیابی و تجزیه و تحلیل قرار می دهیم زیرا طبق آن ها می خواهیم مراحل بعدی را طی کنیم.
در این مرحله ما با توجه به اطلاعات و داده های به دست آمده، شروع به طراحی تجربه کاربری می کنیم.
بعد از طراحی UX آن را تست می کنیم تا ایرادات احتمالی آن را برطرف کنیم و نقاط قوت آن را تقویت کنیم. در این مرحله تغییرات نهایی را اعمال می کنیم.

GROW YOUR BUSINESS

وبسایت خود را به جهان عرضه کنید!

تفاوت مهم UI و UX

طراحان رابط کاربری در مجموعه ما تلاش می کنند همه عناصر بصری موجود در وب سایت شما زیبایی و جذابیت بالایی داشته باشند. اما طراحان تجربه کاربری ما سعی می کنند کاربران به راحتی با تمامی قسمت های وب سایت شما تعامل داشته باشند و به سوالاتشان برسند. به عبارت دیگر این دو اصطلاح با یکدیگر متفاوت اند اما می توان گفت که مکمل هم می باشند یعنی ما نمی توانیم تجربه کاربری خوبی را برای کاربر ایجاد کنیم اما وب سایت از لحاظ ظاهری زیبا نباشد و یا بر عکس. ما به این دو عامل در کنار هم و به یک اندازه توجه داریم تا یک وب سایت بی نظیر در کسب و کارتان داشته باشید.

تفاوت طراحی کاربری و رابط کاربری

خدمات دیجیتال مارکتینگ رسام پلاس

طراحی سایت یا Web Design به همه فرآیند هایی از جمله طراحی صفحه، تولید محتوا، طراحی گرافیک، رعایت اصول سئو و … که برای ساخت یک وبسایت انجام می شود، می گویند. طراحی وب، انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع کسب و کار، انتخاب می شود.

UI و UX چه اهمیتی در سئو سایت دارند؟

حتما تاکنون با اهمیت سئو بر کسب و کارتان آشنا شده اید و می دانید که سئو چه تاثیری بر وب سایت شما خواهد داشت. عوامل زیادی بر سئو سایت تاثیر می گذارد. ما می دانیم که همه این عوامل موثر بر سئو سایت چه عملکردی دارند. سئوکاران ما با دانش و مهارتی که دارند می توانند تمامی نکات سئو را در وب سایت تان اجرا کنند تا رتبه سایت تان ارتقا پیدا کند. هر چقدر رتبه وب سایت شما بیشتر باشد شانس شما برای قرار گرفتن در بالای لیست نتایج جستجو بیشتر خواهد بود و در این صورت کاربران بیشتری وارد وب سایت شما خواهند شد.

ما می دانیم که از جمله مواردی که بر سئو وب سایت شما تاثیر می گذارد، UI و UX است. متخصصان ما سعی می کنند وب سایت شما را به گونه ای طراحی کنند که کاربران به محض ورود به آن، احساس خوبی داشته باشند و به تمامی قسمت ها به راحتی دسترسی داشته باشند. در این صورت است که آن ها مدت زمان بیشتری در صفحه شما می مانند و این از نظر موتور جستجو به معنای مفید و کاربردی بودن وب سایت شما است. در این زمان است که ما باعث بالا رفتن رتبه وب سایت شما خواهیم شد.

در مجموعه ما کارشناسان و متخصصان مختلفی مشغول به فعالیت هستند که طراحان رابط کاربری و تجربه کاربری از جمله آن ها هستند. بعد از اتمام کار، سئوکاران ماهر شرکت ما دست به کار می شوند و کاری می کنند که از نظر موتورهای جستجو، وب سایتتان بالاترین رتبه را به دست بیاورد. در این صورت، کسب و کارتان بیشتر دیده می شود و درآمدتان افزایش می یابد. به همین دلیل است که می گوییم توسعه و رونق کسب وکار دیجیتالی شما، تخصص ماست.

سعی کنید تجربه کاربری عالی طراحی کنید.

برای آن که کاربران فعلی خود را حفظ کنید و بر تعداد آن ها بیفزایید باید به یک سری موارد مهم توجه داشته باشید که یکی از آن ها، طراحی تجربه کاربری عالی است. شما باید سعی کنید یک فضای عالی در دسترس کاربران خود قرار دهید تا کاربر بتواند تعامل خوب و راحتی با صفحه شما داشته باشد. برای این منظور شما باید مخاطبان هدف خود را به خوبی شناسایی کنید تا بتوانید یک تجربه عالی برایشان خلق کنید به طوری که ذهنیت خوبی از شما به دست آورند و در دفعات بعدی نیز، باز هم بر روی وب سایت شما کلیک کنند.

مهم ترین بخش ها در طراحی UX کدام اند؟

تجربه کاربری دارای قسمت ها و بخش های مختلفی است که برای موفقیت در کار باید حتما مورد توجه قرار بگیرند. در ادامه به ۴ بخش مهم آن اشاره می کنیم.

۱-طراحی تعاملی

برای ایجاد یک تجربه عالی برای کاربر، باید یک فضای تعاملی و دو سویه ایجاد کنید. به همین منظور شما باید عناصر موجود در وب سایت خود را به گونه ای طراحی کنید تا بهترین و راحت ترین ارتباط با انسان را شکل دهد و کاربران بتوانند خیلی راحت با شما ارتباط برقرار کنند.

 ۲-دسترس پذیری

یک کاربر از وبسایتی رضایت دارد که هر آن چه می خواهد در دسترس او باشد. یعنی همه عناصر در بهترین جا باشند و کاربر بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن به آن ها دسترسی پیدا کند.

۳-کاربرد پذیری

شما باید شناخت خیلی خوبی از کاربران و مخاطبان هدف خود داشته باشید تا بتوانید چیزی را در اختیارش قرار دهید که برایش مفید و کاربردی باشد و نیاز او را برطرف نماید. در این مورد باید به توانایی متفاوت کاربران خود توجه داشته باشید.

 ۴-معماری اطلاعات

اطلاعات خیلی مهم است زیرا کاربران به دنبال یافتن اطلاعات مفید درباره سوالشان هستند. به همین دلیل شما باید سعی کنید اطلاعات مفید و ارزشمند را به راحتی در اختیار کاربران خود قرار دهید تا تجربه کاربری خوبی را برای آن ها ایجاد نمایید.

طراحی رابط کاربری یا UI چه اهمیتی دارد؟

ظاهر یک صفحه تاثیر زیادی بر ذهن کاربر می گذارد. به محض آن که کاربر وارد یک صفحه می شود در صورتی که از لحاظ بصری، نتواند ارتباط خوبی با آن برقرار کند، خیلی راحت از آن وبسایت خارج می شود. به همین دلیل شما باید سعی کنید در کنار تمامی موارد مهم در ساخت یک وب سایت، به ظاهر آن نیز توجه داشته باشید. برای طراحی یک وبسایت عالی، شما باید به نوع کسب و کار خود توجه داشته باشید. همچنین سلیقه مخاطبان هدف شما نیز اهمیت زیادی دارد. با دانستن این موارد می توانید رضایت کاربران را بالا ببرید.

بخش های مهم و اصولی در طراحی UI کدامند؟

شما برای آن که بتوانید طراحی اصولی و متناسب برای کاربران خود داشته باشید باید بخش ها و تکنیک های مهم آن را بدانید. به همین دلیل در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد.

طراحی بصری:

شما باید همه مواردی که به طراحی بصری مربوط می شود را رعایت نمایید از جمله تصاویر، تایپوگرافی، فونت مناسب، طرح بندی های زیبا، استفاده از رنگ های مناسب طبق اصول روانشناسی، استفاده صحیح از فضاهای خالی و …

رنگ ها:

حتما تا به حال شنیده اید که رنگ ها تاثیرات مختلفی را بر ذهن و عواطف انسان می گذارند. به همین دلیل شما باید با توجه به نوع کسب و کار خود و مخاطبانی که دارید از رنگ های مناسب استفاده نمایید. استفاده از رنگ برندتان در طراحی UI می تواند نکته خیلی مهمی باشد پس به آن توجه داشته باشید.

طراحی گرافیک:

با استفاده از تصاویر و طراحی های گرافیکی مانند موشن گرافیک و … باید بر روی مخاطبان خود تاثیر بگذارید. درک تفاوت طراحی بصری و طراحی گرافیک کار سختی است و نیاز به دانش و مهارت حرفه ای در این زمینه است.

موکاپ:

موکاپ یک نمونه اولیه از طرح اصلی است و در آن جزئیات بصری و ظاهر نهایی طرح مورد بررسی قرار می گیرد. با کمک آن می توان با در نظر گرفتن طرح نهایی UI، گزینه های مناسب تر و تاثیرگذار تری را برای سایت در نظر گرفت. به همین دلیل از طرح نهایی خود موکاپ تهیه کنید.

تایپوگرافی:

از نکات اصلی که در یک وبسایت به کار گرفته می شود، می توان تایپوگرافی را نام برد. در تایپوگرافی نوع فونت ها، زیبایی و خوانایی حروف، تناسب و سلسله مراتب حروف، تمایز حروف از یکدیگر و … مورد توجه قرار می گیرد.

۳ نکته کاربردی در طراحی UI که حتما باید رعایت کنید.

شما برای طراحی یک رابط کاربری عالی باید به ۳ نکته مهم که در ادامه ذکر می کنیم، توجه کنید.

۱-فواصل و ابعاد مناسب عناصر را رعایت کنید.

کاربر باید به خوبی تمامی عناصر موجود در صفحه را ببیند. به همین دلیل باید بین آن ها فواصل استانداردی وجود داشته باشد. همچنین اگر می خواهید یک مورد را خیلی مهم نشان دهید می توانید از ابعاد بزرگتری نسبت به بقیه المان ها برای آن استفاده کنید و یا آن که رنگ آن را متفاوت در نظر بگیرید تا مورد توجه کاربر قرار بگیرد.

۲-اصل سادگی را رعایت کنید.

تا جایی که راه دارد از طراحی های ساده استفاده کنید زیرا رنگ ها، فرم ها و طراحی های بی نظم و شلوغ باعث سردرگم شدن کاربر می شود و تمرکز او بر روی موارد مهم را از بین می برد.

 ۳-اصول و استاندارد ها را رعایت کنید.

سعی کنید در تمامی مراحل طراحی یک وب سایت، اصول و استاندارد ها را رعایت کنید. تمرکز بیش از حد به جذابیت های بصری می تواند نتیجه عکس بدهد و نه تنها کاربران را جذب نکند، بلکه با پایین آمدن کیفیت و ارزشمندی وبسایت شما، باعث از دست رفتن کاربران تان شود.

با توجه به نکاتی که در این مقاله گفتیم برای آن که یک وبسایت از هر لحاظی موفق باشد و رضایت کاربر را به خود جلب کند باید به UX و UI در کنار هم توجه داشته باشد. در این صورت است که امتیاز خوبی را می تواند از موتور جستجو دریافت کند.

تأثیر ui و ux در سئو وبسایت

یک مسئله ای که انتها و پایانی ندارد، مسئله سئو و بهینه سازی سایت و تأثیر آن بر کسب و کار شماست. به سئو باید اهمیت زیادی بدهید، زیرا اگر سئو وبسایت شما ضعیف باشد، برای کاربران قابلیت مشاهده شدن را نخواهد داشت در نتیجه به موفقیت مد نظر خود نخواهید رسید. عوامل زیادی هستند که بر سئو وبسایت شما اثرگذار هستند و Ui یا همان رابط کاربری یکی از این موارد است که بر سئو وبسایت شما اثر گذار است.

فرض کنید شما ماشین بسیار زیبا و جذابی دارید اما موتور آن مشکل دارد و شاید اصلا کار نمی کند. Ui یا رابط کاربری در حکم موتور ماشین شما است که اگر به خوبی طراحی شود عملکرد وبسایت شما را در موتورهای جستجو افزایش داده و رضایت کاربران را به دنبال خواهد داشت.

Ux یا تجربه کاربری با رضایت کاربران از وبسایت شما سر و کار دارد پس هدف نهایی شما باید یک تجربه کاربری عالی باشد، تا کاربران را راضی کرده و آن ها را به خرید از خودتان ترغیب کنید. شاید ارتباط مستقیمی با سئو نداشته باشد اما کمک می کند که وبسایت شما عملکرد خوبی در موتور جستجو داشته باشد؛ زیرا اگر کاربری از وبسایت شما راضی باشد لحظات بیشتری را در آن جا می ماند و همین امر، یکی از عوامل مهم از نظر موتور جستجو است و باعث ارتقا سئو وبسایت شما خواهد شد.

با توجه به مطالبی که در بالا به آن ها اشاره شد طراحی ui و ux ارتباط مستقیمی با میزان رضایت کاربران از وبسایت دارد، از آن جایی که هدف گوگل رضایت کاربران است پس توجه به طراحی ui و ux در سئو وبسایت بسیار اثر گذار خواهد بود.

بیشتر بخوانید

همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید!

تماس با ما

"*" indicates required fields

خدمات پشتیبانی

مشاوره رایگان تلفنی