Page Rank

خانه    بلاگ      Page Rank
Page Rank

حتما تا به حال دقت کرده اید که در زمان سرچ در موتور های جستجو، وب سایت های مختلف طبق یک رتبه بندی، نمایش داده می شوند. این وب سایت ها طبق یک الگوریتم مشخص از نظر گوگل به ترتیب نمایش داده می شوند. گوگل به وب سایت های مختلف، طبق فاکتورهایی که دارد، رتبه می دهد و آن ها را با توجه به امتیازاتی که کسب کرده اند، در صفحه نتایج جستجو برای کاربر نمایش می دهد. در این زمینه با اصطلاح Page Rank مواجه خواهید شد که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم.

Page Rank چیست؟

به امتیازی که موتور جستجو به هر صفحه وبسایت می دهد، Page Rank می گویند. برای آن که امتیاز بالایی از موتور جستجویی مانند گوگل دریافت کنید باید فاکتورهای مورد توجه آن را رعایت کنید. شما باید تمامی مواردی را که به سئوی وب سایت مربوط است، رعایت کنید. محتوای با کیفیت و ارزشمند، استفاده از شبکه های اجتماعی، بک لینک و … مواردی هستند که با رعایت آن ها می توانید وب سایت خود را بهینه سازی کنید و جلب رضایت کاربران، امتیاز وبسایت شما از نظر موتور جستجو نیز افزایش می یابد.

 Page Rank چگونه محاسبه می شود؟

شاید آسان ترین توضیح برای این سوال این باشد که Page Rank وب سایت شما، از اشتراک گرفتن لینک های ورودی به صفحه شما محاسبه خواهد شد. اما این سخن دقیقی نیست زیرا گوگل لینک های داخلی را نیز مورد محاسبه قرار می دهد. در این لینک دهی، Page Rank وبسایتی که به شما لینک داده نیز می تواند باعث افزایش رتبه وبسایت شما بشود. تعداد لینک های خارجی موجود در سایت مبدا در بالا بردن رتبه وبسایت مقصد نیز تاثیرگذار است.

بازه امتیازات Page Rank بین ۰ تا ۱۰ می باشد اما این اعداد تنها یک عدد ثابت نیستند یعنی پیج رنک های عدد ۴ ثابت نیستند، با این توضیح عدد ۵ ممکن است کمی با عدد ۴ تفاوت داشته باشد و یا خیلی کم از عدد ۶ فاصله داشته باشد.

نکته

لینک هایی که نوفالو هستند در پیج رنک تاثیری ایجاد نمی کنند. وبسایت هایی که به صورت نوفالو در وب سایت شما لینک می شوند، توسط موتورهای جستجو دیده می شوند اما در تغییر امتیاز صفحه شما تاثیری نخواهند داشت. با این توضیح می توان نتیجه گرفت که اگر به سایتی که مطمئن نیستید می خواهید لینک بدهید، حتما به صورت نوفالو این کار را انجام دهید.

Page Rank و افزایش رتبه سایت

همانطور که گفتیم اگر وب سایتی به وبسایت شما لینک دهد، به این معنی است که سایت شما را ارزشمند و با کیفیت می داند و هر چقدر تعداد این لینک های ورودی بیشتر باشد به معنای با ارزش و مفید بودن وبسایت شما می باشد. اما پیج رنک فقط یکی از فاکتورهای مختلف گوگل برای رتبه بندی سایت ها است و فاکتورهای دیگری نیز دارد.

برای این کار بهتر است که از وبسایت هایی لینک گرفته شود که به زمینه کاری آن مربوط باشد.

چگونه بفهمیم چه سایت هایی به ما لینک داده اند ؟

شما با مراجعه به آدرس زیر لینک های ورودی وبسایت خود را مشاهده کنید. البته این را بدانید که گوگل تمامی لینک های ورودی سایت شما را نمایش نخواهد داد.

Googl Webmaster tools > Traffic > Links to your site

 فاکتورهای مختلف گوگل برای رتبه بندی وب سایت

همانطور که قبلا اشاره کردیم گوگل علاوه بر پیج رنک، فاکتورهای دیگری برای رتبه بندی وب سایت ها دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

انتخاب دامنه مناسب

دامنه ای که می خواهید برای وبسایت خود انتخاب کنید باید با محتوای وب سایت شما مرتبط باشد. دامنه کاربردی در کنار محتوای ارزشمند و با کیفیت می تواند امتیاز خوبی برای سایت شما باشد.استفاده از کلمات کلیدی در دامنه نیز می تواند می تواند مفید باشد زیرا گوگل به راحتی محتوای وب سایت شما را شناسایی می کند و کاربران نیز برای استفاده از وب سایت شما راحت تر خواهند شد.

محتوای جذاب و کاربردی

قطعا بعد از آن که کاربری به دامنه وب سایت شما برخورد و متوجه شد که شاید وب سایت شما نیازش را برطرف خواهد، بر روی آدرس وب سایت شما کلیک خواهد کرد و بعد از ورود، محتوای سایتتان را به طور کلی برانداز می کند. استفاده از پاراگراف های منظم، استفاده عنوان و زیر عنوان های مشخص، فونت خوب و خوانا و … مواردی هستند که بر جذب مخاطب اثر گذارند. خیلی از افراد از خواند مطالب طولانی و بدون پاراگراف خسته می شوند و سریعا وبسایت را ترک می کنند که اصلا مسئله خوبی برای صاحب وبسایت نخواهد بود.

استفاده از تصاویر و ویدئو های جذاب

یکی از مسائلی که باعث جذب کاربر می شود، دیدن تصاویر مرتبط و ویدئو های کاربردی و جذاب است. شاید بتوان گفت مطالبی را که در چند پاراگراف به سختی می توان بیان کرد را در یک ویدئو می توان به راحتی نمایش داد.

ارتباط با کاربران

گوگل به وب سایت هایی که راهی برای ارتباط با کاربران در نظر گرفته اند، امتیاز می دهد زیرا از نظر او، این وب سایت ها بهینه تر از سایر وبسایت ها هستند. شما می توانید آدرس وبسایتتان را در شبکه های اجتماعی ذکر کنید و یا اطلاعات کاربران مانند شماره تلفن و آدرس ایمیل و … را دریافت کنید.

وبسایت رسپانسیو

امروزه بسیاری از کاربران برای کارهای اینترنتی خود از گوشی هی همراهشان استفاده می کنند به همین دلیل وب سایتی در این زمینه موفق است که متناسب با کامپیوتر، گوشی، تبلت و … تغییر کند. از این رو باید وب سایت، رسپانسیو یا واکنش گرا باشد. این مسئله برای بهینه سازی موتورهای جستجو بسیار مهم است.

موتور های جستجو مانند گوگل به دنبال افزایش رضایتمندی کاربران هستند تا با ارائه کار با کیفیت، به نیازشان پاسخ بدهند. به همین دلیل وب سایتی که مورد استقبال کاربران واقع شود، رضایتمندی آن ها را می رساند و این وب سایت با رتبه خوبی از طرف گوگل مواجه خواهد شد.

میزان پرش کاربر

یکی از مواردی که برای گوگل اهمیت دارد، میزان پرش کاربران است. زمانی که کاربر وارد وب سایت می شود اگر مطالب مورد پسندش واقع شوند، زمانی را در وب سایت می ماند و محتوا را دنبال می کند اما اگر وب سایت خطا یا ارور بدهد و یا سرعت بارگذاری پایینی داشته باشد و یا از مطالب مفید و ارزشمند خالی باشد، کاربر خیلی سریع از وب سایت خارج می شود. این مسئله یعنی مفید نبودن وبسایت. هر چقدر کاربر مدت زمان بیشتری در یک وب سایت بماند یعنی وب سایت مفید بوده و از طرف گوگل امتیاز کسب می کند.

توجه به تمامی نکات مربوط به سئو و فاکتور های مهم از نظر موتور های جستجو، می تواند شما را به موفقیت برساند به همین دلیل سعی کنید همیشه بروز باشید و تغییرات و آپدیت های قوانین موتور های جستجو را دنبال کنید تا طبق آن ها پیش بروید و از رقبا عقب نمانید.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوالات شما از طریق کارشناسان ما پاسخ داده خواهد شد.

مشاوره رایگان تلفنی