الگوریتم رنک برین (Rank Brain) چیست؟

خانه    سئوبلاگ      الگوریتم رنک برین (Rank Brain) چیست؟
الگوریتم رنک برین (Rank Brain) چیست

از سال ۱۹۹۶ میلادی گوگل برای تنظیم و ساماندهی وبسایت ها، از الگوریتم هایی استفاده می کند که تا الان تغییرات زیادی کرده اند. اما هیچ کدام از آن ها به اندازه الگوریتم رنک برین ( RankBrain ) تأثیر گذار نبوده است. درست است که الگوریتم Rank Brain در نتایج جستجو بسیار تأثیر گذار بوده است اما مهم ترین کاری که کرده است این است که یادگیری ماشین را برای اولین بار در نتایج جستجو مورد استفاده قرار داد.

پس یعنی این الگوریتم که بسیار پیچیده است، بر اساس هوش مصنوعی (بخشی از کامپیوتر که مانند یک انسان هوشمند عمل می کند و به صورت خودکار دسترسی به اطلاعات دارد، هوش مصنوعی نام دارد.) ویادگیری ماشین (تکنیک ها و الگوریتم هایی که به کامپیوتر آموزش می دهند اطلاعات را جمع آوری کند تا در صورت لزوم از آن ها بهره بگیرد، یادگیری ماشین می گویند.) طراحی شده است.

الگوریتم گوگل چیست؟

قبل از بررسی الگوریتم Rank Brain، ابتدا به این بپردازیم که الگوریتم گوگل چیست و چه کارهایی انجام می دهد. به طور کلی به مجموعه ای از قوانین که برای حل مسئله طرح شده اند و تعداد مراحل محدودی دارند، الگوریتم گفته می شود. اگر بخواهیم بر اساس زبان رایانه الگوریتم را تعریف کنیم باید بگوییم که الگوریتم زمینه ای را برای کامپیوتر ایجاد می کند تا وظیفه مخصوص خود را به خوبی انجام دهد.الگوریتم گوگل نیز کاری شبیه به همین تعریف انجام می دهد.

برای درک بهتر این مسئله به جستجوهایی که انجام داده اید فکر کنید. گوگل از کجا می فهمد که شما به دنبال چه چیزی هستید؟ گوگل با کمک الگوریتم هایی که دارد ابتدا منظور شما را درک می کند و سپس تلاش می کند تا بهترین نتیجه را برای شما نمایش دهد. گوگل با توجه به الگوریتم های خود امتیازهایی را به وبسایت ها می دهد و در نهایت وبسایتی که بیشترین امتیاز را از گوگل دریافت کند در صدر لیست نتایج جستجو قرار می گیرد.

انواع الگوریتم های گوگل

شاید نام باغ وحش الگوریتم های گوگل را شنیده باشید و تعجب کرده باشید. در واقع گوگل برای الگوریتم های خود از نام های حیوانات استفاده کرده است و دلیل نام گذاری هر کدام از الگوریتم ها، یا برگرفته شده از نام طراح آن است و یا از شخصیت های مهم گرفته شده و یا به دلیل شبیه بودن کارایی آن الگوریتم به کار آن حیوان است. به عنوان مثال کبوتر یک حیوان محلی است که همیشه در اطراف همان محل زندگی خود می چرخد و سعی می کند نزدیک ترین راه را برای هدف خود انتخاب کند. الگوریتم کبوتر گوگل نیز همین کار را می کند یعنی سعی می کند بر اساس موقعیت مکانی شما، نزدیک ترین محلی که به آن نیاز دارید را برایتان پیدا کند، مثلا نزدیک ترین پمپ بنزین و یا نزدیک ترین رستوران و … گوگل هر چند وقت یکبار الگوریتم های خود را بروز رسانی می کند. سعی کنید برای کسب بهترین امتیاز از سوی گوگل، همواره به بروز رسانی های آن توجه داشته باشید و آن ها را اعمال کنید تا مشمول پرداخت جریمه نشوید. اکنون به معرفی باغ وحش گوگل می پردازیم:

گوگل علاوه بر نام هایی که از حیوانات گرفته شده باشد، از نام های دیگری نیز برای الگوریتم های خود استفاده کرده است که عبارتند از:

  • الگوریتم Rank Brain
  • الگوریتم طبی یا مدیک
  • الگوریتم برت
  • الگوریتم تازگی محتوا
  • الگوریتم رقص گوگل
  • الگوریتم دزد دریایی
  • الگوریتم ونیز

بررسی الگوریتم Rank Brain

از میان تعداد زیادی از الگوریتم هایی که گوگل دارد، در این مقاله سعی در بررسی الگوریتم رنک برین ( Rank Brain ) داریم. این الگوریتم که در سال ۲۰۱۵ عرضه شد، در واقع یکی از الگوریتم های مهم گوگل است که مرتبط ترین نتایج را به سوال جستجو شده پیدا می کند. گوگل با کمک الگوریتم رنک برین می تواند قصد کاربر را از جستجو درک کند.

الگوریتم Rank Brain بر اساس مکان فرد جستجوکننده و کلمات جستجو شده هدف واقعی و مد نظر کاربر را می یابد و با این کار می تواند بهترین نتیجه را برای کاربر نمایش دهد. در واقع با این الگوریتم دیگر وبسایت هایی که به جستجوی شما مرتبط نیست، در صفحه نتایج جستجو نمایش داده نمی شوند. پس ابتدا باید محتوای موجود در هر وبسایت را بفهمد و بعد از فهم سوال کاربر، بهترین نتیجه را به او نمایش دهد. الگوریتم رنک برین بر خلاف سایر الگوریتم های گوگل همیشه در حال بروز رسانی خود می باشد و عملکرد خود را نسبت به روزهای قبل اصلاح می کند.

الگوریتم Rank Brain چه تأثیری بر صفحه جستجو دارد؟

الگوریتم Rank Brain سعی می کند با درک کلمه سرچ شده و مقایسه آن با داده هایی که از قبل دارد و با توجه به عواملی مانند منطقه جغرافیایی کاربر، زبانی که با آن سرچ شده، سابقه سرچ های کاربر و علایق شخصی او، بهترین و نزدیک ترین نتیجه مورد نظر کاربر را برای او نشان دهد، در نتیجه تأثیر مستقیم بر صفحه نتایج جستجو دارد.

این الگوریتم در کنار سایر الگوریتم هایی که گوگل دارد سعی می کند که نتایج خوبی را در اختیار کاربران قرار دهد. این الگوریتم با هوش مصنوعی و یادگیری ماشین خود را بروز رسانی کرده و این بروز رسانی بر سایر الگوریتم ها نیز تأثیر گذار خواهد بود.

تأثیر الگوریتم رنک برین بر سئو وبسایت

گوگل برای رتبه بندی سایت ها از عوامل مختلفی پیروی می کند که سومین عامل آن، رنک برین است. الگوریتم رنک برین عامل مهم و مستقیم در رتبه بندی وبسایت ها و سئو می باشد و در کنار عوامل دیگر سعی کنید به آن توجه داشته باشید. همه شما می دانید که استفاده از کلمات کلیدی در رتبه بندی وبسایت ها چقدر موثر است، اما باید این را هم بدانید که این مسئله با رنک برین برای ما روشن شده است که صحیح نیست که برای هر واژه کلیدی یک صفحه طراحی کنید بلکه باید بتوانید واژه های کلیدی و عباراتی که به هم مرتبط هستند را در یک صفحه جمع کنید.

سعی کنید کلمات کلیدی را خیلی طبیعی و واقعی در کنار یکدیگر در یک صفحه بیاورید، زیرا اگر تنها به فکر جمع کردن واژه های کلیدی باشید و بر کیفیت محتوا توجه نداشته باشید؛ گوگل با توجه به الگوریتم های خود این موضوع را می فهمد و امتیاز وبسایت شما در رتبه بندی کاهش می یابد.

آیا هنوز گوگل از الگوریتم رنک برین استفاده می کند؟

همانطور که قبلا گفتیم، Rank Brain دائما خود را بروز رسانی می کند و هر روز در حال پیشرفته شدن است. این الگوریتم با توجه به رفتاری که کاربران از خود نشان می دهند سعی می کند خود را اصلاح کند. گوگل سعی می کند با استفاده از الگوریتم Rank Brain روز به روز به آن چه که دلخواه کاربر است نزدیک تر شود و رضایت او را بیشتر از همیشه دریافت کند در نتیجه هنوز هم گوگل از الگوریتم رنک برین در کنار سایر الگوریتم ها استفاده می کند.