سئو (search Engine Optimization) چیست؟

خانه    سئو (search Engine Optimization) چیست؟
سئو در کرج

سئو به معنای بهینه سازی موتور جست و جوگر (گوگل) می­ باشد. که با پیاده سازی معیار­های ارائه شده از سوی گوگل، به منظور کسب بازخورد بیشتر در طراحی سایت و قرار گرفتن در بالاترین رتبه جستجو صورت می­گیرد. سئو  که مخفف search Engine Optimization است، یک تغییر استراتژیک در وب سایت می­باشد. که خود به عنوان یک استراتژی برای بازاریی کسب و کار­ها به شمار می ­آید.

در فرآیند بهینه سازی سئو، صاحبان وب سایت  با استفاده از روش­های مختلفی مانند استفاده از کلید واژه­های رقابتی در ارائه محتوا­های درون سایت و ارجاع دهی هدفمند به مطالب موجود در سایت، با استفاده از سایت­ها و شبکه­های اجتماعی  به دنبال  کسب بازخورد­های بیشتر در سایت خود می­باشند.

اهداف بهره برداری از روش سئو در سایت

بر همین اساس نیز می توان گفت که سئو، یک روش قدرتمند در فضای تجارت الکترونیک به شمار می­آید. که به جهت تحقق اهداف متعددی همچون موارد زیر دارای اهمیت فراوانی است.

  • افزایش روند بهبود، و بازدید سایت: انجام روش­های سئو، یکی از راهکار­هایی است که منجر به کسب بازخورد­های مثبت برای سایت شما خواهد شد. یکی از مهم ترین نشانه­های رسیدن شما به این هدف، دریافت بازخوردها، و فیدبک ­های مثبتی است که از وب سایت خواهید گرفت.
  • جذب ترافیک هدفمند و ارگانیک : افزایش ترافیک سایت رابطه مستقیمی با افزایش رتبه سایت دارد. لذا سئو به عنوان یکی از روش­های موثر درافزایش ترافیک سایت برای صاحبان وب سایت بوده، که از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. از جمله نشانه­هایی که می تواند به شما در فهم افزایش ترافیک سایت کمک نماید؛ مشاهده بازدیدها و افزایش فروش محصولات و خدمات شماست.
  • کسب رتبه بهتر در نتایج جستجو : بر اساس تحقیقات و نظر سنجی­های صورت گرفته؛ بیشتر کاربران فضای مجازی، در فرآیند جستجوهای خود از سایت­هایی که دارای رتبه­های بالاتری در جستجو هستند، استفاده می کنند. لذا استفاده از تکنیک­ها و روش­های سئو راهی مناسب برای کسب بازخورد بیشتر و رتبه­ بهتر در جستجو می­باشد. که نیازمند صبر و حوصله فراوان به علاوه پیگیری، و بروزرسانی مرتب اطلاعات سایت شما است.
  • استفاده به عنوان یک ابزار تبلیغاتی قدرتمند : شما با استفاده از سئو ومزایای آن می توانید شانس دیده شدن تبلیغات آنلاین محصولات و خدمات خود را نسبت به سایر رقبا افزایش دهید. که این فرآیند منجر به تحقق هدف بعدی، که همان افزایش تقاضا و فروش محصول و خدمات است، خواهد شد.
  • افزایش تقاضا و فروش محصول و خدمات

سئو

انواع روش های سئو سایت

برای استفاده از فرآیند بهینه سازی سئو،  روش­های فراوانی وجود دارد. که با کسب دانش تخصصی در این زمینه، و کسب تجربه می توان از آن­ها آگاهی یافت. اما به طور کلی می توان  روش­های استفاده از سئو را به دو دسته کلی تفسیم نمود.

۱ – on page seo

این روش همان بهینه سازی سایت از طریق محتوا های تصویری و متنی، و افزودن لینک های داخل وب سایت  می­باشد. در روش on page seo  با در نظر گرفتن هدف مخاطب از جستجو به  او در رسیدن به هدف نهایی کمک می­گردد و از این طریق منجر به بهینه سازی سایت می­شود.

یکی از بخش هایی که در سئو درون صفحه باید به آن توجه شود؛ طراحی UI و UX برای وب سایت است. که علاوه بر آنکه به کاربر پسند شدن وب سایت شما کمک خواهد نمود، همچنین باعث جذب مخاطب نیز می­گردد. و بخش  مهم دیگر نیز، انتخاب دامنه در سئو درون صفحه  است . که می تواند تأثیری شگرف در رشد برند شما و جایگاه آن در تجارت الکتریک داشته باشد.

۲ – off page seo

به تمامی اقدامات بهینه سازی سایت که در خارج از وب سایت و با هدف ارتقا سایت و گرفتن جایگاه بالاتر در موتور های جستجوگر انجام می شود؛ سئو off page seo گفته می شود. از جمله فعالیت هایی که به off page seo  کمک می کند، می توان به فعالیت در شبکه های اجتماعی، ثبت سایت در دایرکتوری ها مختلف و بک لینک های باکیفیت و استاندارد اشاره کرد.

روش­های مختلف بهره وری از فرآیند سئو

برای سئو وب سایت ها سه روش مختلف در بهره ­وری وجود دارد. که هر کدام از آن­ها را می توان دارای برخی ویژگی های مثبت و منفی دانست. این سه روش با عناوین، روش کلاه سفید، روش کلاه سیاه و روش کلاه خاکستری شناخته می­شوند. که در ادامه مطالب به بیان هر یک از این روش­ها و مزایا و معایب آنها خواهیم پرداخت.

روش کلاه سفید

سئو کلاه سفید روشی است که در آن، با استفاده از مجموعه اصول استاندار برای بهینه سازی موتور جست وجو، و با تبعیت از قوانین این موتور­ها، اهداف استفاده از سئو دنبال می­شود، به عنوان مثال با استفاده از کلمات کلیدی و تولید محتوای متنی جامع و کامل برای سایت به جذب مخاطب می­پردازد.

این روش با وجود اینکه روشی طولانی مدت در رسیدن به اهداف به شمار می­آید؛ اما روشی استاندارد و مطمئن است و به سبب همین ویژگی روش تقریبا همیشگی  به حساب می­آید.

روش کلاه سیاه

این روش در نقطه ای مقابل سئو کلاه سفید قرار دارد و برعکس روش کلاه سفید، موتور جستجو با استفاده از روش های غیرقانونی  بهینه سازی می گردد. این روش اگر چه نسبت به روش کلاه سفید، بازخورد سریع تری ایجاد می­کند. اما از مزیت همیشگی بودن سئو کلاه سفید برخوردار نیست.

هم چنین موتور جستجوی گوگل بر اساس معیار­هایی که برای رتبه بندی وب سایت ها گذاشته است؛ این روش را غیر قانونی قلمداد کرده، حتی جریمه های بسیار سنگینی نیز  برای وب سایت­های بهینه شده با این روش در نظر گرفته است و در مواردی گوگل اقدام به حذف سایت متخلف می کند.

کلاه خاکستری

این روش نه مانند روش کلاه سفید، از روش های قانونی برای بهینه سازی سایت استفاده می کنند، نه مثل سئو کلاه سیاه از روش هایی که دارای ریسک بالا هستند، بهره برداری می­کند. اما استفاده ازاین روش نیز مانند روش کلاه سیاه روشی غیر قانونی محسوب می شود.

از جمله تکنیک­های این روش می توان به ایجاد بازخورد­های دروغین در وب سایت اشاره نمود. در این روش شخص با استفاده از حساب­های کاربری متعدد و یا تبانی با سایر سایت­ها به ایجاد بک لینک یا ارجاع دهی به سایت خود اقدام می نماید.

سئو وب سایت

دو تکنیک مهم در استفاده از روش بهینه سازی موتور جستجو (سئو)

۱ – استفاده از تکنیک کلمات کلیدی هدفمند

شناخت دقیق و استفاده هدفمند از کلمات کلیدی در فرآیند بهینه سازی سایت یکی از تکنیک­های موثر در تحقق اهداف استفاده از سئو است. که به خصوص برای بهینه سازی وب سایت­های تجاری دارای اهمیت فراوانی می­باشد. استفاده از این تکنیک قطعا یکی از راه­هایی است که در کنار استفاده از سایر تکنیک­ها  مثل منشن کردن و یا بررسی سرور های کلاد، سایت شما را بسیار ارزشمند تر از گذشته خواهد نمود.

۲ – افزایش سرعت سایت

برای کاربران، سرعت اهمیت بسیار بالایی دارد تاحدی که اگر محتوای سایت شما ارزشمند باشد؛ اما سایت سرعت کم و ضعیفی داشته باشد کاربر از سایت  شما خارج شده و به وب سایت دیگری مراجعه می­نماید. لذا عملکرد کندِ سایت شما یکی از عواملی است که باعث افت رتبه سایت شما خواهد شد و باعث می­شود گوگل سایت شما را سایتی کم ارزش تلقی نماید.

دلایل اهمیت سئو برای وب سایت  کدام­اند؟

با توجه به آنچه که بیان شد در پاسخ به این سوال باید گفت که مهم ترین دلیل اهمیت استفاده از روش سئو و تکنیک­های آن اهدافی است که در بهره برداری از این روش دنبال می­کنیم. که تحقق این اهداف بدون شک مهم ترین نشانه موفقیت یک وب سایت و یا یک کسب و کار می­باشد.

در نتیجه بر اساس آنچه که بیان شده اگر شما به دنبال کسب رتبه اول جستجو­ها و افزایش تأثیر وب سایت خود در مخاطبان، افزایش سود، سرمایه، تقاضا و فروش برای محصول و خدمات خود هستید، در اولین گام بهتر است که به دنبال یک سئوکار حرفه­ای باشید. سپس در گام دوم  با استفاده از دانش­های تخصصی به ارائه مطالب، با توجه به روش­های سئو بپردازید و در آخر با فعالیت هدفمند، در استفاده از شبکه­های اجتماعی و تبلیغ­های موثر بازخورد­های سایت خود را افزایش دهید.

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

با کارشناسان ما تماس بگیرید 09126868957