الگوریتم کبوتر چیست؟

خانه    بلاگ      الگوریتم کبوتر چیست؟
الگوریتم کبوتر چیست؟

در گذشته برای آن که مکان مورد نظر خود را پیدا کنیم از اطرافیان یا مردم همان محل می پرسیدیم. اما امروزه گوگل به دنبال رفع این مشکل بر آمده تا کاربران در زمان کوتاه تر و خیلی دقیق تر به مقصد مورد نظر خود برسند. این امکان گوگل، الگوریتم کبوتر نام دارد.

الگوریتم کبوتر چیست؟

در الگوریتم کبوتر عبارتی که کاربر در پی جستجوی آن است بررسی می شود. اگر شما به دنبال یک موقعیت مکانی هستید با جستجو در گوگل به راحتی به خواسته ی خود می رسید. آیا تا به حال به ساز و کار آن فکر کرده اید؟

اگر طبق موقعیت مکانی که دارید به دنبال مکان یا موقعیت خاصی می گردید در گوگل جستجو کنید، گوگل نزدیک ترین ها را به شما معرفی خواهد کرد به عنوان مثال شما به دنبال نزدیک ترین رستوران می گردید و در گوگل جستجو می کنید. گوگل هم با توجه به موقعیت شما، نزدیک ترین رستوران ها را به شما معرفی می کند. این همان الگوریتم کبوتر است. در واقع در الگوریتم کبوتر الگوی جستجوی محلی گوگل با الگوی جستجوی وب مرتبط می شود و طبق مسافتی که کاربر تا مکان های مورد نظرش دارد، در رتبه بندی سایت ها تغییراتی را ایجاد می کند. زمانی که شما از این دست جستجوها داشته باشید گوگل سه نتیجه را برای شما نمایش می دهد به همین دلیل شانس سایر مکان ها کمتر می شود. در واقع گوگل به محتوا های محلی و موقعیت های مکانی نظم بخشیده است.

چرا این نام را انتخاب کرده اند؟

به طور طبیعی کبوترها به جزئیات توجه زیادی دارند و در بین جمعیت زیاد نیز عملکرد بسیار خوبی از خود نشان می دهند. اگر انتخاب های زیاد و سختی پیش روی کبوتر ها باشد آن ها بهترین تصمیم را می گیرند. در واقع این طور باید گفت، زمانی که کاربر موضوع مورد نظر خود را جستجو می کند کبوترهای گوگل انتخاب های زیادی خواهند داشت که باید از بین آن ها بهترین را در اندک زمانی انتخاب کنند. به همین دلیل است که گوگل نام این الگوریتم را، کبوتر گذاشته است.

نحوه ی کار الگوریتم کبوتر چگونه است؟

می دانیم که محتوا برای گوگل اهمیت دارد اما امروزه علاوه بر متن و صدا و تصویر، مکان و موقعیت هم اهمیت دارد. گوگل برای دسترسی راحت کاربران به موقعیت های مکان هایی که در پی آن ها هستند، الگوریتمی طراحی کرده است که این امکان را به کاربران خود می دهد. نام این الگوریتم، کبوتر است که گوگل در سال ۲۰۱۴ آن را معرفی کرده است. طبق این الگوریتم جستجوی شما با توجه به موقعیت مکانی خودتان پاسخ داده خواهد شد یعنی زمانی که شما در شهر خودتان نزدیک ترین رستوران را جستجو کردید، گوگل به شما پیشنهاداتی می دهد، اما اگر همین جستجو را در شهر دیگری انجام دهید قطعا نتیجه متفاوت خواهد بود.

یعنی طبق الگوریتم کبوتر، الگوریتم جستجو ی شما با الگوریتم وب سایت هایی که به این جستجو مرتبط است با هم تطبیق پیدا می کنند و هر کدام که به شما نزدیک تر است را پیشنهاد می دهد. پس طبق الگوریتم کبوتر نتایج جستجو شخصی و جزئی می شوند.

تاثیر سئو سایت بر الگوریتم کبوتر

در سال ۲۰۱۹ یکی از مهم ترین عواملی که بر سئو سایت اثر گذار شناخته شده است، سئو محلی است، که تحت تاثیر الگوریتم کبوتر است. گوگل برای این که سایت ها را ارزیابی کند الگوریتم های مختلفی دارد که بر رتبه بندی سایت ها در صفحه ی نمایش جستجو اثر گذار است. شاید این نکته را می دانید که کبوتر، پرنده ای محلی است و در محدوده ی محیط هایی که می شناسد پرواز می کند. طبق همین ویژگی، کبوتر تلاش می کند نزدیک ترین محل هایی که کاربر جستجو کرده است را بیابد.

سئوی محلی چیست؟

برای محتواهایی که موقعیت مکانی در گوگل هستند سئوی محلی صورت می گیرد. برای این که سئوی محلی شما صحیح انجام بگیرد باید موقعیت مکانی خود را بر روی نقشه دقیق وارد کنید. رقابت در سئوی محلی تنها بر اساس متن و تصویر و صدا و… نیست بلکه موقعیت مکان کسب و کار شما نیز بسیار مهم است تا در صورتی که کاربری نزدیک محل کار شما بود و در این مورد جستجویی انجام داد، شما جزء نتایج گوگل برای آن کاربر باشید.

الگوریتم کبوتر چه کاری انجام میدهد

تاثیر الگوریتم کبوتر بر کسب و کارها

کسب و کار هایی ممکن است در جستجوی کلی و بر اساس معیار های گوگل دارای رتبه ی بالایی باشد اما هنگامی که کاربر بر اساس موقعیت مکان خود جستجو را انجام می دهد ممکن است دیگر آن کسب و کار برتر، جزء نتایج گوگل نباشد زیرا کبوتر گوگل نزدیک ترین ها را به کاربر معرفی می کند. این مسئله می تواند برای بعضی کسب و کار ها مفید باشد و برای برخی دیگر مفید نباشد.

چگونه جزء نتایج کبوتر باشیم؟

برای آن که کسب و کارتان در جستجو هایی که کبوتر انجام می دهد نمایش داده شود، باید محل دقیق شرکت و کسب و کار خود را در گوگل مپ مشخص کنید. برای گرفتن نتیجه ی بهتر، اطلاعات دقیق خود را در Google My Business  ثبت کنید تا در این جستجوها به کبوتر کمک کرد و جزء نتایج آن باشید.

نوشتن محتوا برای کبوتر گوگل

  • برای کسب و کارتان محتوایی بنویسید که بر اساس مکان باشد و موقعیت دقیق استقرارتان را نشان دهد.
  • از مشتریان خود بخواهید که نظرشان را درباره ی کسب و کار و خدماتی که ارائه می دهید بنویسند. در صورت رضایت مشتریان، این کار رتبه ی شما را در گوگل تغییر می دهد. برای تشویق مشتریان برای نظردهی، جایزه تعیین کنید مثلا اعلام کنید کسانی که در نظرسنجی ما شرکت کنند در قرعه کشی ماهانه ی ما شرکت داده می شوند.
  • به افزایش قدرت دامنه ی سایت خود فکر کنید. دو عامل مهم در تعیین رتبه سئو سایتdomain authority و page authority هستند. هر چقدر قدرت دامنه ی سایت شما افزایش پیدا کند، برای نمایش در جستجو های محلی شانس بیشتری خواهید داشت. برای این که میزان  domain authorityسایت خود را بررسی کنید می توانید از org استفاده کنید. برای افزایش قدرت دامنه سایت خود باید محتوای جذاب داشته باشید، لینک های بد و شکسته را حذف کنید، استراتژی محلی برای سئو داشته باشید و …
  • برای شناخته شدن نام کسب و کارتان می توانید تا حد زیادی از شبکه های اجتماعی کمک بخواهید.

در صورتی که امتیاز خوبی از کبوتر گوگل دریافت نکردید به نکات زیر توجه کنید:

  1. شماره تماس هایی که در سایت قرار داده اید، املای درست نام کسب و کارتان و لینک های شکسته را بررسی کنید.
  2. از آن جایی که بیشتر جستجو ها با گوشی های همراه انجام می شوند، به ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن سایت خود اهمیت بدهید تا امتیاز خوبی از کبوتر گوگل دریافت کنید.
  3. آدرس کسب و کار و اطلاعات تماس خود را در پایین صفحه ی سایت خود قرار دهید تا زمانی که بات های گوگل می خواهند این صفحات را کرول کنند، اطلاعات شما را ذخیره کنند.
  4. توجه داشته باشید اطلاعاتی که از کسب و کار خود در سایت قرار داده اید با اطلاعات شما در شبکه های اجتماعی یکی باشد تا کاربران و موتور های جستجو دچار سردر گمی نشوند.

 

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوالات شما از طریق کارشناسان ما پاسخ داده خواهد شد.

تماس با ما