برندسازی و سئو چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

خانه    بلاگسئو      برندسازی و سئو چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟
تأثیر برندسازی بر سئو

در این دنیا همه چیز به یکدیگر مرتبط هستند که یا ارتباطشان کشف شده و یا در حال کشف شدن است. سئو و برندینگ نیز با یکدیگر مرتبط هستند و می توانند موفقیت یا شکست یک شرکت را رقم بزنند. در این مقاله سعی کرده ایم تا از زاویه های مختلف به برندینگ و برندسازی و سئو و این که برندسازی و سئو چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟ بپردازیم.

برندینگ یا برند سازی چیست؟

برند یک شرکت یا سازمان کار شناسایی آن شرکت یا سازمان را انجام می دهد و یک تصویر خاص از آن ها را در ذهن مخاطب می سازد. برای هر شغلی برندینگ اهمیت دارد، زیرا به این وسیله می تواند محصولات و خدمات خود را به مشتریان معرفی کرده و کار خود را از رقبا متمایز کند. برندینگ به ذهنیت مشتری از کسب و کار شما کمک می کند به همین دلیل سعی کنید از نام برندی برای کار خود استفاده کنید که پیام مناسب با کسب و کارتان را به مشتری منتقل کند.

اهمیت برندینگ چیست؟

همانطور که گفتیم برندینگ موجب تمایز تجارت شما با سایر رقبا می شود و محصولات و خدمات شما را در ذهن مخاطب ماندگار می کند، در نتیجه به افزایش مشتری و به دنبال آن افزایش درآمد، کمک زیادی خواهد کرد. برند قوی فروش محصول و خدمات را تضمین می کند و حتی می توان با کمک آن محصولات را پیش فروش کرد.

برندسازی چگونه انجام می شود؟

می توان گفت که برندسازی مجموعه فعالیت هایی است که به شهرت آن برند کمک می کند. در ادامه به مراحل برندسازی می پردازیم.

  • ابتدا باید تلاش خود را بکنید تا مردم هویت برند شما را درک کنند.
  • باید مردم را از وجود خودتان باخبر کنید.
  • باید اعتماد مردم را به خود جلب کنید.
  • با ارائه محصولات و خدمات عالی، مردم را به محصولات و خدمات خود وابسته کنید.
  • همیشه ارتباط خود را با مشتریانتان حفظ کنید و آن ها را از دست ندهید.

اگر بخواهیم چند عامل موثر در برندسازی را نام ببریم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

روابط عمومی: نوع ارتباط شما با مشتری باعث می شود که مشتری تصمیم بگیرد در آینده با تجارت شما معامله داشته باشد و یا خیر.

تبلیغات: مهم ترین و قوی ترین عامل ارتباط بین شما و مشتری، تبلیغات است که شامل تمامی رسانه هایی می شود که در طول روز در دسترس مردم می باشد.

بسته بندی: با بسته بندی های لوکس و زیبا می توانید به ذهن مشتریان خود نفوذ کنید و توجه آن ها را به سوی خود جلب کنید.

خدمات مشتری: مشتری یک سری حقوق دارد که باید توسط شما رعایت شود مثلا ضمانت نامه محصول یا خدمات، تحویل به موقع سفارش به دست مشتری، تضمین صحت کالا و تمامی کارهایی که به خدمات پس از فروش معروف است.

این ها مواردی هستند که بر برندینگ موثر هستند؛ حال باید ببینیم که چطور باید برندسازی کنیم و اصول برندسازی چیست.

اصول برندسازی

هدف گذاری

برای برندتان هدف گذاری کنید. به این مسائل فکر کنید که چرا این کسب و کار را راه اندازی کرده اید، شما به کدام نیاز مشتریان پاسخ می دهید، عامل تمایز شما با رقبا چیست و …

شناسایی رقبا

رقبایتان را بررسی و تحلیل کنید تا کارهایی را که آن ها انجام می دهند را دوباره شما تکرار نکنید. یادتان نرود که شما باید کاری متمایز از سایرین انجام دهید.

تعیین مخاطبان برند

مشخص کنید که هدف برند شما کدام دسته از مردم است، مثلا اگر برند شما به دختران مربوط می شود دقیقا آن را مشخص کنید مثلا دختران دانشجوی مجرد و یا مادرانی که خانه دار هستند و فرزندان کوچک دارند و … باید دقیقا جامعه ای که قرار است با آن ها سر و کار داشته باشید را مشخص کنید. سپس مشخصات مخاطبان خود را مشخص کنید مثلا جنسیت، رده ی سنی، سطح تحصیلات، وضعیت شغلی و میزان درآمد و …

تعیین مأموریت برند

خیلی شفاف و دقیق، کاری را که شرکت شما قصد دارد آن را انجام دهد، باید مشخص شود. همه فعالیت ها شامل نام تجاری، شعار،  طراحی لوگو و … باید در راستای مأموریت برند شما باشند. به طوری که هر کس از شما بپرسد برند شما می خواهد چه کاری انجام دهد در جوابش، مأموریت برند خود را بیان کنید.

لحن برند

با توجه به مخاطبانی که دارید، برای برندتان لحن مناسب انتخاب کنید. سعی کنید به برندینگ خود وفادار باشید و در همه جا  از آن استفاده کنید.

ارتباط سئو با برندسازی چیست؟

سئو و برندسازی ارتباطی متقابل با یکدیگر دارند یعنی هم سئو بر برندسازی تأثیر دارد و هم برندینگ بر سئو موثر است. سئو و برندسازی هر دو با یکدیگر به بازاریابی یک تجارت کمک کرده و باعث موفقیت آن می شوند به همین دلیل سئو و برندسازی به هم پیوند خورده اند و هر دو این ها برای کسب و کار اهمیت دارند. وجود سئو و برندینگ در استراتژی یک شرکت به وفادار ماندن مشتریان کمک می کند.

تأثیر سئو بر برندسازی

سئو می تواند به برندسازی یک کسب و کار کمک کند. بهترین راه برای معرفی کردن یک برند، سئو است؛ زیرا زمانی که وبسایت شما امتیاز بالایی از نظر موتور جستجو داشته باشد در لیست نتایج جستجو، در صدر قرار می گیرد در نتیجه باعث می شود بیشتر از قبل برند شما دیده شود. هر چقدر بیشتر دیده شوید برای برند سازی شما بهتر است. به عبارت دیگر شما باید سعی کنید در وبسایت خود از کلمات کلیدی استفاده کنید تا کاربران برای رفع نیاز خود بر روی وبسایت شما کلیک کنند و این گونه برندسازی رخ می دهد. البته عوامل مختلفی بر سئو تأثیر گذار هستند که اگر تمامی موارد را رعایت کنید بازدید وبسایت شما بیشتر و بیشتر شده و پروسه برندسازی شما با موفقیت انجام خواهد شد.

تأثیر برندسازی بر سئو

برندسازی به لینک ها کمک می کند.

گوگل برای محاسبه رتبه بندی موتور جستجو از لینک ها کمک می گیرد. احتمال آن که افراد وبسایت هایی را مطالعه کنند یا به آن ها پیوند بزنند که از قبل با نام آن ها آشنا هستند خیلی بیشتر از سایر لینک ها است. بدیهی است که هر کس وبسایت شما را مطالعه کند به شما لینک نمی زند به همین دلیل برند تأثیر زیادی بر تشویق و ترغیب افراد به لینک زدن شما دارد.

برندینگ به دریافت اشتراک اجتماعی کمک می کند.

هر چقدر محتوای مربوط به شما در شبکه های اجتماعی بیشتر به اشتراک گذاشته شود، احتمال بازدید از وبسایت شما و سپس افزایش رتبه بندی موتور جستجو را بیشتر می کند. یعنی هر چقدر این مسئله بیشتر باشد مشتری بیشتری جذب خواهد شد و در نهایت درآمد نیز افزایش می یابد.

برندینگ نرخ کلیک وبسایت شما را ارتقا می بخشند.

افرادی که نام تجاری شما را از قبل می شناسند با دیدن برند شما از روی وبسایت های دیگر عبور کرده و بر روی وبسایت شما کلیک خواهند کرد و این مسئله بر سئو وبسایت شما تأثیر مثبت می گذارد.

چگونه گوگل برندها را تشخیص می دهد؟

وقتی تعداد افراد زیادی با استفاده از نام برند شما و یا آدرس وبسایت شما، در جستجوی شرکت شما باشند، گوگل وبسایت شما را به عنوان یک برند تلقی می کند. هر چقدر نام برند یا وبسایت شما منحصربفرد باشد، کار گوگل راحت تر می شود بدین طریق که افرادی که به دنبال شما می گردند را راحت تر به سمت شما هدایت خواهد کرد.

راه دیگری که گوگل برای تشخیص برند شما به کار می گیرد این است که نام برند یا وبسایت شما توسط وبسایت های دیگر بک لینک داده شود یعنی وبسایت های دیگر از شما نام ببرند. مشخصه دیگر، تعداد کلیک هایی است که بر روی وبسایت شما انجام می شود. هر چقدر تعداد کلیک ها بر روی نام برند یا وبسایت بیشتر باشد، از طرف گوگل رتبه بالاتری کسب خواهد کرد.

اگر برندهایی که از نظر گوگل معتبر هستند از برند و وبسایت شما نام ببرد، ممکن است شما نیز از نظر گوگل به عنوان برند شناخته شوید. پس در واقع هر چقدر بیشتر از برند شما نام برده شود, ارزش برند شما بیشتر می شود.