اشتباهات رایج در طراحی سایت

شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه    بلاگ      اشتباهات رایج در طراحی سایت
اشتباهات رایج در طراحی سایت

هدف از طراحی سایت داشتن جایگاه بالا در نتایج گوگل است. برای تصاحب جایگاه بالا در نتایج گوگل باید فاکتورهای بسیاری در نظر گرفته شود، که نهایتا تمامی این فاکتورها رضایت کاربران را به دنبال دارد. طراحان سایت ممکن است در کار خود دقت لازم را نداشته و دچار اشتباهاتی شوند. اگر می خواهید کاربران مدت زمان بیشتری در سایت شما بمانند بهتر است با این اشتباهات آشنا شده و اقدام پیشگیرانه ای انجام دهید. در ادامه به نمونه هایی از اشتباهات رایج در طراحی سایت اشاره خواهیم کرد.

فونت نامناسب در طراحی سایت

یکی از این اشتباهات رایج در طراحی سایت استفاده از فونت نامناسب می باشد، هم چنین اگر تمام متن را با یک سایز فونت بنویسید، باعث کسل شدن مخاطبان خود خواهید شد. از فونتی استفاده کنید که نه خیلی ریز باشد که کاربر مجبور شود به صفحه نمایشگر نزدیک شود و نه خیلی بزرگ باشد. تیتر ها را بزرگ بنویسید و مابقی متن را در حد نرمال بنویسید.

املای نادرست کلمات در طراحی سایت

برای این که مطمئن شوید کلمات را صحیح نوشته اید می توانید از افراد دیگر جهت بررسی کردن کمک بخواهید یا از جستجوی املای درست کلمات در گوگل استفاده کنید.

استفاده از رنگ های نامناسب در طراحی سایت

سعی کنید از رنگ هایی استفاده کنید که برای چشم مخاطبان آزار دهنده نباشد. رنگ هایی که در کنار یکدیگر قرار می گیرند باید دارای هارمونی باشند، با توجه به محتوای سایت و نوع کاربران، باید از رنگ مناسب استفاده کنید. مثلا اگر سایت برای یک رشته ی ورزشی طراحی می کنید باید از رنگ های پر انرژی وهیجان انگیز استفاده کنید. برای سلیقه ی کاربران خود ارزش قائل شوید.

استفاده از متن های طولانی در طراحی سایت

اگر از دید کاربران به قضیه نگاه کنیم خودمان هم از خواندن متن های طولانی خسته می شویم و شاید با بی حوصلگی مطالعه ی متن را به پایان برسانیم و یا حتی آن را تا آخر نخوانیم. برای رفع این اشتباه در طراحی سایت و برای آن که مطالب برای مخاطبان جذابیت لازم را داشته باشد از متن های کوتاه استفاده کنید. اگر متن شما طولانی است می توانید از لینک ادامه ی مطلب بهره بگیرید.

معرفی نکردن کسب و کار در طراحی سایت

به محض ورود کاربر به سایت شما، انتظار می رود بتواند تشخیص دهد سایت درباره ی چه چیزی می خواهد مطلب ارائه دهد. در ادامه ی مطالبتان همچنین نوع کسب و کار و نوع خدماتی که آن شرکت می خواهد ارائه بدهد را کاربر باید به خوبی از متن شما متوجه شود.

استفاده کردن از موسیقی متن در طراحی سایت

از آن جایی که سلیقه ی انسان ها با هم متفاوت است ممکن است افرادی از سلیقه ی موسیقی شما خوششان نیاید و سایت شما را ترک کنند. پس برای پیشگیری از این اشتباه در طراحی سایت، شما باید از استفاده کردن موسیقی در متن چشم پوشی و صرف نظر کنید.

نداشتن امکان جستجو مطالب در سایت طراحی شده

کاربر گاهی ممکن است به دنبال مطلب خاصی بگردد. او انتظار دارد خیلی زود به خواسته ی خود برسد. بهتر است در سایت خود جعبه ی جستجو قرار دهید تا کاربر به راحتی بتواند درباره ی موضوع مورد نظر خود جستجو کند  باید این نکته را همیشه مد نظر داشته باشید.

وجود خطای ۴۰۴

اگر سایت خود را به خوبی طراحی نکرده باشید و یا صفحاتی را آپلود کرده باشید که خطای ۴۰۴ را می دهند، نه تنها مخاطبان خود را ازدست می دهید بلکه این اشتباه در طراحی سایت باعث می شود امتیازتان در گوگل نیز کاهش می یابد.

ریسپانسیو نبودن سایت طراحی شده

بسیاری از مردم کارهای اینترنتی خود را با گوشی های همراهشان انجام می دهند. برای آن که اندازه ی تصاویر و متون سایت شما مطابق با دستگاه کاربر تغییر کند باید سایت خود را ریسپانسیو طراحی کنید. اگر سایت شما ریسپانسیو یا واکنش گرا نباشد موجب دردسر این کاربران می شوید و آن ها خیلی زود، سایت شما را ترک خواهند کرد.

نداشتن فایوآیکن( Favicon) در طراحی سایت

فایوآیکن به معنای آیکن کوچک است. هنگامی که کاربر چند پنجره را با هم در مرورگر خود باز می کند برای آن که بتواند سایت مورد نظر خود را بیابد به آیکن کوچک آن سایت توجه می کند که اگر سایت شما فاقد آن باشد موجب سردرگمی کاربر شده و پیدا کردن سایت شما برای کاربر سخت خواهد شد. فایوآیکن مانند لوگویی برای سایت شما است که هویت شما را به کاربر می شناساند.

نکات رایج اشتباه در طراحی وب سایت

وجود اسلایدر های متحرک در صفحه ی اول

اسلایدرهای متحرک می توانند برای سایت شما مفید باشند اما بهتر است از آن ها در صفحه ی اول سایتتان استفاده نکنید چون ممکن است چشم کاربر را به سمت دیگری ببرد و از دیدن بعضی بخش های سایتتان محروم بماند.

سرعت پایین سایت طراحی شده

بالا بودن سرعت سایت هم برای کاربران جذاب است و هم این که از طرف گوگل امتیاز محسوب می شود. طبق آمار، بارگذاری باید بین یک تا سه ثانیه اتفاق بیفتد. اگر بیشتر از این زمان طول بکشد کاربران برای سایت شما منتظر نخواهند ماند و از سایت شما خارج خواهند شد.

 نداشتن اطلاعات و آدرس کافی در طراحی سایت

کاربرانی که جلب سایت شما شده اند می خواهند ارتباط خود را با شما ادامه بدهند و به دنبال آدرسی از شما خواهند بود. اگرآدرس، ایمیل، آدرس شبکه های اجتماعی و شماره تلفن شرکت یا سازمان مربوطه ای که شما در سایت خود از آن ها نام برده اید در سایت خود نگذارید تعداد زیادی از کاربران خود را از دست خواهید داد.

استفاده از آگهی تبلیغات در سایت

با خود روراست باشیم همه ی ما از آگهی تبلیغات اجتناب می کنیم و دیدن آن ها ما را خسته می کند. تا آن جایی که راه دارد سعی می کنیم آن ها را رد کنیم. پس سعی کنید از آگهی ها در صفحات خود استفاده نکنید. حتی طراحی هایی که شبیه آگهی تبلیغاتی است نیز می تواند کاربر شما را از صفحه خارج کند مانند نوشته های چشمک زن، انیمیشن هایی که خیلی شلوغ و درهم هستند.

سادگی بیش از حد سایت

اگر همه چیز یکنواخت باشد حالت خسته کننده و کسالت آوری را در کاربر ایجاد می کند. سادگی باید در کنار خلاقیت باشد تا به عنوان یک آپشن قوی برای سایت شما قلمداد شود. کاربر باید به اندازه ی اندکی از مغز خود استفاده کند و به چالش کشیده شود. کاربر نباید حدس بزند در صفحات سایت شما چه چیزی در انتظار او است.

باز شدن پنجره های زیاد

یکی از اشتباهاتی که در طراحی سایت اتفاق می افتد این است که لینک های موجود در آن هر کدام، در پنجره ای جدا باز می شوند و این کار موجب پر شدن صفحه ی کاربر شده و پیدا کردن صفحه مورد نظرش را سخت می کند. بهتر است لینک هایی که در سایت خود قرار داده اید در همان پنجره باز شوند.

طرح بندی نامناسب سایت

مسئله ای که مهم است این است که همه چیز را از نگاه کاربران بررسی کنید. از نگاه کاربر سایت را طوری طراحی کنید که خسته کننده و گیج کننده نباشد. شما باید کاربر خود را جذب کرده و او را در سایت خود نگه دارید. هدر و فوتر سایت خود را زیادی شلوغ نکنید. اگر سایت شما به دو زبان ارائه می شود گزینه ی تغییر زبان را فراموش نکنید.

وارد نکردن صحیح فرم ها

اگر در سایت خود فرم هایی برای ثبت اطلاعات دارید مانند فرم ثبت سفارش خرید، فرم خرید اینترنتی و… بهتر است صفحه کلید مجازی را در آن قسمت قرار دهید. از قرار دادن فرم های طولانی به شدت خودداری کنید چون کاربر ممکن است به محض خسته شدن، بیخیال وارد کردن اطلاعات شود. هم چنین از آوردن فیلد هایی که ضروری است پر شوند، خودداری کنید. پس به تمامی جزئیات فرم ها توجه داشته باشید.

پایین بودن امنیت در طراحی سایت

شما برای طراحی سایت باید از کدهای آنتی اسپم استفاده کنید تا مانع ورود روبوت های هکر به فرم هایتان شوید. آن ها در فرم شما اسپم ایجاد می کنند و باعث تمام شدن حجم هاست شما می شوند. اما توجه داشته باشید کدهای اسپم زیاد پیچیده نباشند تا موجب خسته شدن کاربر نشوند.

طراحی اصولی سایت و تاثیر آن بر سئو سایت

طراحی سایت می تواند تاثیر بسزایی در سئو سایت داشته باشد، اگه طراحی سایت به نحوی باشد که کاربر دچار مشکل شود به سرعت از وب سایت خارج شده و این مسئله امتیازی منفی برای سایت شما به همراه دارد. همان طور که می دانید و در ابتدا مطالب به آن اشاره شد رتبه بندی و جایگاه دهی گوگل از میزان رضایت کاربران ازسایت تاثیر می گیرد. به عبارت ساده تر ملاک گوگل رضایت کاربران می باشد هر چقدر کاربران از سایت شما، محتوا و مطالب ارائه شده راضی تر باشند جایگاه بهتری را در گوگل خواهید گرفت. شما با در نظر گرفتن اشتباهات رایج در طراحی سایت و پیشگیری از انجام آن ها می توانید در سئو سایت خود موفق باشید.

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

با کارشناسان ما تماس بگیرید 09125959757