رابط کاربری (ui) و تجربه ی کاربری (ux)

سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
خانه    بلاگ      رابط کاربری (ui) و تجربه ی کاربری (ux)
رابط کاربری ui و تجربه ی کاربری ux

برای طراحی وبسایت کارهای مهمی باید انجام داد و برای موفقیت باید از اصولی پیروی کرد. در دنیای طراحی وب سایت با اصطلاحات مختلفی رو به رو خواهید شد. دو اصطلاحی که در طراحی وبسایت و برنامه نویسی وجود دارند و اکثر مواقع با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند، ui و ux هستند؛ زیرا اغلب با یکدیگر و در کنار هم استفاده می شوند و به همین دلیل باعث فهم نادرست آن ها می شوند. در این مقاله سعی می کنیم دو اصطلاح رابط کاربری ui و تجربه ی کاربری ux   را به خوبی تعریف کرده و به مقایسه آن ها بپردازیم تا از این اشتباه تا حدی جلوگیری کنیم.

 رابط کاربری Ui چیست؟

Ui از کلمه user interface گرفته شده است که به معنای رابط کاربر می باشد. رابط کاربر در واقع طراحی گرافیکی یک برنامه می باشد و شامل دکمه هایی است که کاربران بر روی آن ها کلیک می کنند، متن ها و تصاویری که می بینند و سایر قسمت هایی که کاربران در ارتباط با آن ها خواهند بود. هر نوع عنصر بصری مانند انیمیشن ها، صفحه و … باید طراحی شوند. طراحان رابط کاربری یا همان Ui این کار را انجام می دهند.

همه موارد و عناصری که در وبسایت و برنامه ها وجود دارد را باید طراحی کنند. در واقع تمام عوامل ظاهری یک وبسایت یا برنامه را یک طراح رابط کاربری باید طراحی کند. طراح رابط کاربری می شود گفت طراح گرافیک است که باید به عوامل زیبایی و جذابیت بصری کاری که انجام می دهد توجه داشته باشد.

یک طراح رابط کاربری باید زبان تصویری متناسبی با برنامه خود انتخاب کند و به کارهایی که قبلا در آن زمینه مورد نظرش انجام شده توجه کند و نتایج آن را بررسی کند. در واقع یک طراح خوب باید از طراحان دیگر تجربه و درس بگیرد. طراح رابط کاربری باید اصول زیبایی شناسی را در نظر داشته باشد و مطابق با آن کار خود را انجام دهد.

در کنار این که طراح رابط کاربری می خواهد کاری خاص و متمایز از کار دیگران انجام دهد باید به این نکته توجه داشته باشد که کاربر عناصر موجود در طراحی را باید تشخیص بدهد، پس بین این دو عامل باید تعادل و هماهنگی ایجاد کند.

 رابط کاربری Ui چیست؟

تجربه کاربری UX چیست؟

Ux از کلمه user experience به معنای تجربه کاربر است. تجربه کاربر، از چگونگی ارتباط او با برنامه مشخص می شود. آیا کاربر از وبسایت یا برنامه مورد نظر تجربه خوشایندی خواهد داشت؟ آیا پیمایش در برنامه منطقی است؟ آیا کاربر از آن وبسایت یا برنامه حس دستیابی به اطلاعات مفید و موثر خواهد داشت؟ در واقع تجربه کاربر به راحتی از تعاملی که با عناصری که مربوط به رابط کاربری است مشخص می شود.

به همین دلیل است که در Ux باید به فکر طراحی Ui بود؛ مرتبط بودن و در هم تنیدگی این دو مورد با هم، باعث سوء تفاهم مردم از تعریف آن ها می شود. طراحان ux، نحوه کار و عملکرد طراحان رابط کاربری را بررسی می کنند تا کار و نتیجه خوبی به دست بیاید و وبسایت طراحی شده به نحوی یکپارچه باشد تا حس خوبی را به کاربر منتقل کند.

طراحان ux برای ارتقا عملکردشان، به بازخورد کاربران توجه می کنند و آن ها را بررسی کرده و در طراحی های خود اعمال می کنند در نتیجه نحوه ارتباط و تعامل با کاربر و درک آنان بسیار مهم است. این طراحان به انتظارات کاربران توجه بیشتری دارند. کاربران در طول روز با وبسایت ها و برنامه های مختلفی سر و کار دارند و همین مسئله باعث می شود انتظارات آن ها از برنامه ها و وبسایت ها تغییر کند.

کاربران تمایل ندارند که با برنامه یا وبسایتی مواجه شوند که بر خلاف انتظاراتشان است. اگر برخلاف روند رایج و انتظارات کاربر بخواهید کاری انجام دهید، باید ریسک این کار را پذیرفته و دلیل خوبی برای طراحی جدید خود داشته باشید. مثلا کاربران عادت کرده اند که برای باز شدن فایل ها دو بار بر روی آن ها کلیک کنند و این مسئله از قبل به همین نحو بوده است.

تجربه کاربری UX چیست؟

تفاوت بین رابط کاربری UI و تجربه ی کاربری UX چیست؟

طراحان رابط کاربری وظیفه دارند به تمامی عناصر بصری وبسایت و برنامه ها توجه داشته باشند و آن ها را به بهترین شکل طراحی کنند، در واقع به این نکته توجه می کنند که ظاهر وبسایت و برنامه چگونه به نظر می رسد؛ اما طراحان ux نحوه کاربری رابط کاربری را تعیین می کنند و سعی می کنند به احساسی که کاربر از مشاهده وبسایت و برنامه دارد، احساسی خوشایند و مطلوب باشد و به راحتی بتوانند به مطالب مورد نظر در سایت دسترسی داشته باشند.

باید گفت این دو رشته با یکدیگر متفاوت اما مرتبط هستند. به عنوان مثال نمی توان احساس خوشایندی در کاربر ایجاد کرد درحالی که ظاهر برنامه و وبسایت، ظاهری نامناسب است و بالعکس. بخواهیم به صورت تئوری بگوییم طراحی ux کاری است غیر دیجیتالی و مربوط به علوم شناختی که بیشتر در کارهای مربوط به دیجیتال استفاده می شود و کاربرد دارد. اما در مقابل، طراحی ui کاری کاملا دیجیتالی است.

نحوه کار ui و ux با یکدیگر

تیم طراحان ui و ux باید با یکدیگر در زمینه طراحی مشارکت و همراهی داشته باشند به این صورت همزمان که تیم طراحی ui در حال طراحی قسمت های مورد نظر خود هستند، طراحان ux به این فکر می کند که این طراحی چه اثری بر روی کاربر خواهد داشت.

تأثیر ui و ux در سئو وبسایت

یک مسئله ای که انتها و پایانی ندارد، مسئله سئو و بهینه سازی سایت و تأثیر آن بر کسب و کار شماست. به سئو باید اهمیت زیادی بدهید، زیرا اگر سئو وبسایت شما ضعیف باشد، برای کاربران قابلیت مشاهده شدن را نخواهد داشت در نتیجه به موفقیت مد نظر خود نخواهید رسید. عوامل زیادی هستند که بر سئو وبسایت شما اثرگذار هستند و Ui یا همان رابط کاربری یکی از این موارد است که بر سئو وبسایت شما اثر گذار است.

فرض کنید شما ماشین بسیار زیبا و جذابی دارید اما موتور آن مشکل دارد و شاید اصلا کار نمی کند. Ui یا رابط کاربری در حکم موتور ماشین شما است که اگر به خوبی طراحی شود عملکرد وبسایت شما را در موتورهای جستجو افزایش داده و رضایت کاربران را به دنبال خواهد داشت.

Ux یا تجربه کاربری با رضایت کاربران از وبسایت شما سر و کار دارد پس هدف نهایی شما باید یک تجربه کاربری عالی باشد، تا کاربران را راضی کرده و آن ها را به خرید از خودتان ترغیب کنید. شاید ارتباط مستقیمی با سئو نداشته باشد اما کمک می کند که وبسایت شما عملکرد خوبی در موتور جستجو داشته باشد؛ زیرا اگر کاربری از وبسایت شما راضی باشد لحظات بیشتری را در آن جا می ماند و همین امر، یکی از عوامل مهم از نظر موتور جستجو است و باعث ارتقا سئو وبسایت شما خواهد شد.

با توجه به مطالبی که در بالا به آن ها اشاره شد طراحی ui  و ux  ارتباط مستقیمی با میزان رضایت کاربران از وبسایت دارد، از آن جایی که هدف گوگل رضایت کاربران است پس توجه به طراحی ui  و ux  در سئو وبسایت بسیار اثر گذار خواهد بود.

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

با کارشناسان ما تماس بگیرید 09126868957