ایمیل مارکتینگ چیست؟

خانه    بلاگrss      ایمیل مارکتینگ چیست؟
ایمیل مارکتینگ چیست

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و دنیای دیجیتال، بیشتر بازاریابی ها به سمت دیجیتالی شدن می روند و شاید بتوان گفت که مردم نیز از این روش بازاریابی بیشتر استقبال می کنند. داشتن کسب و کار در دنیای دیجیتال نیازمند کسب مهارت و دانش لازم است و مانند کسب و کار سنتی نیاز به تبلیغات دارد. یکی از ابزار های دیجیتال مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ است که اگر دوست دارید در این رابطه بیشتر بدانید ما را همراهی کنید.

ایمیل مارکتینگ به چه معنا است؟

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) یا بازاریابی ایمیلی، به عنوان یکی از ابزار های دیجیتال مارکتینگ محسوب می شود و در بازاریابی محتوا، اهیمت زیادی دارد. شاید به طور خلاصه بتوان گفت که ایمیل مارکتینگ به معنای بهتر کردن رابطه با مشتری به کمک ایمیل می باشد. در واقع زمانی که شما به عنوان صاحب کسب و کار دیجیتال، به مخاطبان هدف خود ایمیل و پیام می فرستید تا به این وسیله مشتری جدید جذب کرده و با مشتریان قدیمی خود ارتباط برقرار کنید، از ایمیل مارکتینگ استفاده کرده اید.

شما می توانید در هر مرحله ای از استراتژی خود که قرار دارید از ایمیل مارکتینگ کمک بگیرید، به عنوان مثال برای برند سازی و آگاهی از برند، تشویق به خرید کردن، حفظ اعتماد مشتریان، حفظ مشتریان و … از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید.

 ایمیل مارکتینگ چه اهمیتی دارد؟

شاید افراد زیادی باشند که ایمیل مارکتینگ را بی اهمیت بدانند. بهتر است به این افراد بگوییم که افراد بسیار زیادی هستند که هر روز ایمیل های خود را چک می کنند و کم تر پیش می آید که کسی ایمیل و آدرس خود را تغییر دهد. در صورتی که افرادی که در شبکه های اجتماعی فعالیت دارند با سرعت بیشتر و راحت تری می توانند اطلاعات و آدرس خود را تغییر دهند به همین دلیل ادامه ارتباط به این گونه افراد در شبکه های اجتماعی سخت تر از ایمیل است.

فعالیت و بازار یابی در شبکه های اجتماعی بسیار عالی است و نباید حذف شود، اما استفاده از ایمیل مارکتینگ می تواند ارتباطی پایدار تر با مشتریان را در بر داشته باشد.

مزایای ایمیل مارکتینگ چیست؟

  • میزان بازگشت سرمایه در ایمیل مارکتینگ خوب و قابل توجه است.
  • خیلی سریع می توانید نتیجه کار خود را ببینید.
  • یکی از سریع ترین، آسان ترین و ارزان ترین ابزار های تبلیغاتی، ایمیل مارکتینگ است.
  • امکان سفارشی کردن ایمیل ها وجود دارد.
  • می توانید رفتار مشتری و مخاطبان خود را تحلیل و بررسی کنید. شما می توانید بررسی کنید کدام یک از ایمیل ها برای مخاطبان جذاب بوده است و بر روی کدام یک از آن ها کلیک کرده اند.
  • کار با ایمیل مارکتینگ بسیار آسان است و همه افراد می توانند با کمی آموزش، بازاریابی ایمیلی را آغاز کنند.
  • با این روش به صورت مستقیم با مشتریان خود در ارتباط خواهید بود.

در ایمیل مارکتینگ چه استراتژی هایی اهمیت دارد؟

برای بازار یابی دیجیتال بهتر است به استراتژی های ایمیل مارکتینگ توجه لازم را داشته باشید. به همین دلیل به خاطر اهمیتی که دارد برای آن که بتوانید در این راه به موفقیت لازم دست پیدا کنید، نکات مهمی را در اختیار شما می گذاریم:

ایمیل هایی را که به مشتریانتان ارسال می کنید، شخصی سازی کنید و از دیگر از نام گیرنده استفاده نکنید.

کلاهبرداران در فضای مجازی با فرستادن پیام هایی با نام گیرنده، باعث می شوند اعتماد مخاطب را به این چنین پیام ها کم کنند. برقراری ارتباط اصول خاص خود را دارد و همیشه اولین برخورد بسیار اهمیت دارد. باید توجه داشته باشید که اگر مخاطب برای اولین باری که پیام شما را می بیند شاید با دیدن نام خود در ابتدای پیام خیلی خوشحال نشود به همین دلیل سعی نکنید به زور با مخاطب صمیمی شوید. شما باید ایمیل ها را به گونه ای تنظیم کنید که مخاطب بتواند تعیین کند که در چه بازه های زمانی تمایل دارد ایمیل دریافت کند.

ارسال ایمیل نیاز به ساعت خاصی از شبانه روز ندارد.

خیلی خود را ملزم نکنید که حتما سر ساعت خاصی ایمیل ها را به مشتریان خود ارسال کنید. ارسال ایمیل می تواند در هر ساعتی از شبانه روز اتفاق بیفتد. تنها به همان زمانی که خود مشتری تعیین کرده است توجه کنید و به تعداد دلخواهش، ایمیل ارسال کنید.

کوتاه و بلند بودن عنوان ایمیل مهم نیست.

طبق تحقیقاتی که انجام شده است کوتاه یا بلند بودن عنوان ایمیل اهمیتی در جذب مخاطب برای باز کردن ایمیل و خواندن آن، ندارد. چیزی که اهمیت دارد آن است که  عنوان ایمیل باید به گونه ای باشد که مخاطب را جذب کند برای خواندن ایمیل.

 محتوای رایگان بهترین گزینه است.

مخاطبان تمایل زیادی برای هزینه کردن ندارند به همین دلیل باید سعی کنید پیشنهاداتی را که رایگان است پیدا کنید و به مخاطبان خود هدیه بدهید و یا حداقل در یک بازه زمانی به صورت رایگان در اختیار آن ها قرار دهید.

از تنظیمات متناسب با موبایل استفاده کنید.

امروزه با گسترش موبایل های هوشمند، افراد اکثر کارهای اینترنتی خود را با گوشی های همراهشان انجام می دهند. پس بهتر است ایمیل هایی را که ارسال می کنید به گونه ای تنظیم کنید که در گوشی های همراه نیز به خوبی نمایش داده شوند. به همین دلیل از فونت مناسب استفاده کنید، اگر ایمیل ها را تک ستونی تنظیم کنید، در موبایل به خوبی نمایش داده می شود.

به افراد غیر فعال لیستتان توجه کنید.

در صورتی که در لیست مخاطبان شما افرادی وجود دارند که ایمیل ها را باز نمی کنند بهتر است به سراغ پیشنهادات هیجان انگیز بروید. شاید در ایمیل های قبلی از عناوین جذاب استفاده نکرده اید. بهتر است از ایمیل های یاد آوری استفاده نکنید پیام هایی مانند این که ۲۰ روز است که به ما سر نزده اید، احساس خوبی را در مخاطبتان ایجاد نمی کند پس از ایمیل های پیگیری استفاده نکنید.

محتوای تعاملی ایجاد کنید.

بهتر است به فکر تقویت ارتباطتان با مخاطب باشید. برای این کار می تواند از محتوای تعاملی استفاده نکنید مثلا پرسشی را ایجاد کنید که چند گزینه ای است و پاسخ صحیح را برای او نمایش دهید و در صورت دریافت  پاسخ غلط از طرف مخاطب می تواند برای توضیح بیشتر او را به وبسایت خود دعوت کنید.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوالات شما از طریق کارشناسان ما پاسخ داده خواهد شد.

تماس با ما