رپرتاژ چیست؟

چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰
خانه    بلاگ      رپرتاژ چیست؟
رپرتاژ چیست

برای آن که یک شرکت بتواند محصولات و خدمات خود را به دیگران معرفی کند نیاز به تبلیغ دارد. در طی تبلیغ کردن و به مرور زمان، برندسازی هم اتفاق می افتد و مخاطبان بیشتری جذب محصولات آن شرکت می شوند. راه ها و شیوه های مختلفی برای تبلیغ وجود دارد که یکی از آن ها، رپرتاژ نام دارد. اگر به دنبال اطلاعات بیشتری درباره رپرتاژ هستید ما را در این مقاله دنبال کنید.

مفهوم رپرتاژ

رپرتاژ نوعی تبلیغ محسوب می شود که در برند سازی و معرفی خدمات به دیگران کاربرد زیادی دارد. رپرتاژ جزء بهترین و جدیدترین راهکارها برای تبلیغات محسوب می شود و تاثیر زیادی را بر مخاطبان و کاربران داشته و توانسته اعتماد آن ها را به سمت هدف مورد نظر جلب کند. رپرتاژ می تواند یک تصویر، ویدئو، متن و … باشد. یک رپرتاژ عالی باید باشد تا کاربر به صورت غیر مستقیم با آن کالا یا خدمات آشنا شود.

به عبارت دیگر می توان گفت که رپرتاژ یک محتوای ارزشمند و مفید است که در عین حال هدف مشخصی را تبلیغ می کند و سعی می کند مخاطب خود را به نحوی متقاعد کند تا از یک محصول یا خدمات استفاده کند.

انواع رپرتاژ

بیشتر رپرتاژ ها محتوای ارزشمندی را در کنار داستان برند مورد نظر خود برای مخاطب بیان می کنند و دلیل تاثیر گذاری زیاد آن بر مخاطب همین نکته می باشد. شاید با شنیدن نام رپرتاژ تنها به یاد متن های مختلف تبلیغاتی و یا حتی تبلیغات تلویزیون بیافتید اما بهتر است بدانید که رپرتاژ انواع مختلفی دارد.

از ابتدای کار رپرتاژ تا به حال، تغییراتی زیادی را در این زمینه شاهد بوده ایم. در ابتدا بیشتر رپرتاژ ها در قالب متن در روزنامه ها، مجلات و … ارائه می شدند. امروزه به شیوه های دیگری نیز انجام می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم.

رپرتاژ آگهی در نشریات، روزنامه ها و مجلات یا همان رپرتاژ خبری

می توان گفت که رپرتاژ آگهی کار خود را از همین جا شروع کرده است. این که روزنامه ها و مجلاتی می خواستند درآمد بیشتری کسب کنند و تبلیغاتی را در متن های خود می گنجاندند از قدیمی ترین روش رپرتاژ آگهی می باشد. در این روش رپرتاژ، از طریق متن و محتوا سعی می شود دانش و اطلاعات مفیدی را به مخاطب منتقل کرد و در خلال آن خیلی اصولی، غیر مستقیم و هوشمندانه ذهن مخاطب را برای پذیرش آن برند متقاعد ساخت.

با پیشرفت تکنولوژی و گسترش دنیای دیجیتال استفاده از این نوع رپرتاژ کمرنگ تر از قبل شده است و جای خود را به وبسایت ها و کانال های مختلف در شبکه های اجتماعی داده است.

رپرتاژ آگهی تصویری

حتما شما هم در زندگی تجربه کرده اید که مفاهیمی که با یک تصویر می توان به بیننده منتقل کرد شاید بیشتر و تاثیرگذارتر از یک متن باشد. رپرتاژ آگهی که تصویری باشد و حاوی یک المان گرافیکی و یک متن کوتاه و جذاب باشد می تواند رضایت بیننده را کسب کند. البته می توان هم از یک تصویر استفاده کرد و هم از یک ویدئو.

رپرتاژ آگهی تصویری را می توان در تلویزیون پخش کرد. تلویزیون رسانه ای با قدمت زیاد است که مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده است و از محبوبیت بالایی نیز برخوردار می باشد و از طرفی هم چون تلویزیون وابسته به دولت است مردم اعتماد بیشتری به محتوای آن می کنند در نتیجه فرایند برندسازی خیلی سریع در آن اتفاق می افتد. حتی اکنون خیلی از ما تبلیغاتی که در دوران کودکی خود از تلویزیون مشاهده کرده ایم را هنوز به خاطر داریم و این مسئله به خاطر جذابیت محتوای تصویری است. البته کار و تبلیغ در تلویزیون در کنار مزایای زیادی که دارد به همان نسبت، هزینه های بالایی نیز دارد و باعث می شود فکر رپرتاژ در آن را از سر خیلی از افراد بیرون کند.

کدام نوع رپرتاژ را انتخاب کنیم؟

در صورتی که کسب و کار خود را به تازگی شروع کرده اید و نمی توانید هزینه های زیادی را متحمل شوید بهتر است رپرتاژ خبری را انتخاب کنید و سعی کنید از طریق وب سایت های مختلف برند سازی کنید و از همین ابتدای کار دور تبلیغات در تلویزیون را خط بکشید زیرا برای شما می تواند بسیار هزینه بردار باشد. به مرور زمان که در کارتان پیشرفت کردید و توانستید با افزایش سرمایه و رونق کسب و کارتان، بودجه ی بیشتری را به بخش تبلیغات اختصاص دهید، به سراغ رپرتاژ تصویری و سایر روش های پر هزینه اما موثر تر بروید و از این طریق روز به روز فرایند برندسازی خود را به جلو پیش ببرید.

 نکته مهم

زمانی که یک رپرتاژ منتشر می شود هم صاحب آن محصول و برندی که در رپرتاژ گفته می شود امتیاز می گیرد و هم کسی که رپرتاژ را منتشر می کند. سایتی که رپرتاژی را می سازد و منتشر می کند هزینه های خود را از صاحب آن رپرتاژ می گیرد و البته به مرور زمان برای خود نیز مخاطبانی را جذب می کند و رفته رفته با ادامه ی این فرایند برندسازی اتفاق می افتد و هر دو طرف سود می برند.

رپرتاژ چقدر هزینه دارد؟

در یک رپرتاژ عوامل مختلفی وجود دارد که همگی بر هزینه های آن تاثیرگذار هستند. نوع و شیوه رپرتاژ یکی از عوامل تاثیرگذار بر هزینه آن است. عوامل دیگری که بر هزینه رپرتاژ موثر است عبارتند از:

مدت زمانی که رپورتاژ ماندگار است، نوع محتوای رپورتاژ، اعتباری که وبسایت منتشر کننده رپورتاژ دارد.

ارتباط رپرتاژ و سئو چگونه است؟

یکی از ابزار های سئوی خارجی، رپرتاژ است. در رپرتاژ بک لینک هایی از وب سایت های معتبر گرفته می شود و باعث ارتقا امتیاز وب سایت مقصد می شود، زیرا موتور جستجو بک لینک ها را بررسی می کند و اگر از وب سایت های معتبر و با امتیاز بالا بک لینک گرفته شده باشد، بر امتیاز وب سایت پذیرنده هم تاثیر می گذارد و باعث می شود در رتبه بندی موتور جستجو مثلا گوگل تاثیر مثبتی داشته باشد. این مسئله باعث می شود کاربران بیشتری وارد وب سایت مورد نظر بشوند و ترافیک آن بالا برود. باز هم ورود و جذب بیشتر کاربران بر امتیاز وب سایت موثر است. این گونه یک رپرتاژ خوب می تواند بر سئو تاثیر بگذارد و یک رتبه خوب در سئو می تواند رپرتاژی را به ثمر بنشاند. پس رابطه ای دو سویه بین آن ها برقرار است.

سعی کنید قبل از ورود به هرکاری هدف خود را مشخص کنید و پیش بینی هایی را برای آینده خود داشته باشید تا بتوانید مطابق آن عمل کنید. انتخاب رپرتاژ برای کسب و کارتان یکی از مسائلی است که بعد از بررسی های انجام شده و هدف گذاری ها باید اتفاق بیفتد تا نتیجه مطلوب از طریق آن حاصل شود.

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

با کارشناسان ما تماس بگیرید 09125959757