نکات کلیدی در تولید محتوا

یکشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۰
خانه    بلاگ      نکات کلیدی در تولید محتوا
نکات کلیدی در تولید محتوا

هر فردی با هر بهره هوشی و هر استعدادی می تواند متنی بنویسد، اما مهم این است که کدام متن ارزشمند است. اگر شما در کار تولید محتوا فعالیت دارید و می خواهید متن های با کیفیت و خاص بنویسید، باید به مطالبی بپردازید که توجه مردم را به سمت خود جلب کند. وظیفه اصلی شما در نوشتن مقاله همین است. همه ما از اهمیت زیاد یک محتوای عالی در سئو وبسایت اطلاع داریم اما قبل از آن که شروع به نوشتن کنیم باید بدانیم که کارهای زیادی برای انجام دادن داریم. در ادامه به بررسی نکات کلیدی در تولید محتوا می پردازیم.

برنامه ریزی قبل از شروع تولید محتوا

با دانستن مزایای تولید محتوا ممکن است ترغیب شده باشید که هر چه سریع تر شروع به نوشتن کنید، اما قبل از آن که محتوا نویسی را شروع کنید باید برنامه ریزی داشته باشید. برنامه ریزی و هماهنگی می تواند موفقیت کارتان را تضمین کند.

مشخص کردن اهداف محتوا

شما از نوشتن محتوا چه هدفی را دنبال می کنید؟ برای چه قشری از مردم می خواهید محتوا تولید کنید. به طور تقریبی تعیین کنید که محتوای جدید چه تعداد بازدید کننده را می تواند به خود جذب کند، به طور کلی می تواند چه تأثیری بر شناخته شدن برند شما و افزایش ترافیک وبسایت شما دارد. مسلما محتوایی را که برای یک شرکت جهانی می نویسید با کسب و کاری محلی متفاوت است؛ پس توجه به مخاطب، اهمیت بالایی دارد.

شما می توانید بازدید کنندگان خود را به کارهای مختلفی دعوت کنید. مثلا در طی خواندن مطالب وبسایت، می توانید از آن ها دعوت کنید تا در وبیناری شرکت کنند و یا کتاب یا مقاله ای را دانلود کنند. در این صورت شما مخاطبان خود را از مرحله آگاهی دادن به مرحله خرید ترغیب می کنید پس باید برای تمامی این مراحل برنامه ریزی داشته باشید.

تعیین وظایف اعضای گروه محتوا نویس

برای هر کدام از اعضای گروه مختوا نویس وظایفی را مشخص کنید، که البته منظورمان این نیست که فقط انتظارات خود را بیان کنید بلکه باید سعی کنید یک جریان ارتباطی موثر و یکپارچه را بین افراد تیم ایجاد کنید. برای قسمت های ایده پردازی، ایجاد، ویرایش، انتشار و اشتراک گذاری افرادی را تعیین کنید که در حین کار، افراد تغییر نکنند و کار تولید محتوا به خوبی پیش رود.

یافتن کلمات کلیدی

در تولید محتوا باید به سئو توجه داشته باشید. یکی از عوامل مهم در سئو، توجه به کلمات کلیدی در تولید محتوا است. کلمات کلیدی به شما می گویند که مخاطبان به چه چیزهایی بیشتر اهمیت می دهند، علاقه آن ها بیشتر در کدام قسمت ها است. کلمات کلیدی را پیدا کرده و به شکل معنا داری در متن، استفاده کنید. مراحلی را که مشتری در سفر خود طی می کند ترسیم کنید. منظور از سفر مشتری آگاهی، ملاحظه و خرید است که شما با توجه به آن ها می توانید کلمات کلیدی محتوای خود را مشخص کنید.

کلمات کلیدی چیست؟

به ایده ها و موضوعاتی که محتوای شما در مورد آنها هستند، کلمات کلیدی می گویند. یعنی از نظر سئو کلماتی را که کاربران در قسمت مرورگر موتورهای جستجو وارد می کنند، کلمات کلیدی نامیده می شوند. شما باید در تولید محتوا از همان کلمات کلیدی استفاده کنید که مورد نظر کاربران است در این صورت است که شانس این که کاربر محتوای شما را انتخاب کند بسیار بالا خواهد بود.

اهمیت کلمات کلیدی در این است که مانند حلقه اتصالی بین آن چیزی است که کاربر جستجو می کند و محتوایی است که شما ارائه می دهید تا نیاز کاربر را رفع کنید.

چگونه باید کلمات کلیدی را انتخاب کنیم؟

  • در قدم اول لیستی از کلمات کلیدی تهیه کنید. شما می توانید از ابزار بسیار عالی Google Keyword Planner برای این کار کمک بگیرید.
  • در قدم بعدی بهتر است کلمات کلیدی را انتخاب کنید که رقابت کمی دارند. با استفاده از ابزار MozBar برای Chrome می توانید رقابت کلمات کلیدی را در نتایج جستجو ببینید.
  • میزان جستجوی کاربران را بررسی کنید که در اصطلاح حجم جستجو یا میانگین جستجوی ماهانه نامیده می شود یعنی ببینید چند نفر کلمات کلیدی را در لیست جستجوی خود دارند. با برنامهGoogle Keyword Planner می توانید این کار را انجام دهید.
  • ارزیابی کنید این کلمات کلیدی پتانسیل درآمدزایی دارند یا خیر. برای انتخاب این نوع کلمات کلیدی بهتر است آن هایی را انتخاب کنید که مرتبط با کسب و کار شما و محصولی که قصد فروش آن را دارید، باشد.
  • CTR را تخمین بزنید. تعداد کاربرانی را که بر روی نتایج جستجو کلیک می کنند را بیابید.
  • کلمات کلیدی که طرفداران زیادی دارند را انتخاب کنید.

استراتژی محتوای خود را توسعه بدهید.

برای محتوای خود استراتژی مشخص کنید. مثلا گروه بازاریابی محتوا برای طوفان فکری، هر چند وقت یکبار دور هم جمع می شوند؟ جستجوی کلمات کلیدی در چه بخشی از فرآیند انجام می شود؟ منابع خود را چگونه با توجه به مخاطب خود تعیین می کنید؟ چه نتیجه ای را از دنبال کردن محتوای شما توسط مخاطب دنبال می کنید؟ موفقیت کار خود را چگونه ارزیابی می کنید و سوالات دیگری که در استراتژی محتوای شما باید بررسی شود.

انتخاب نوع محتوا

قالب هایی که برای هر نوع مخاطب و موضوع مناسب است را مشخص کنید. تعداد محتواهایی که در هر قالب در طول یک ماه باید ایجاد شود را تعیین کنید. در صورت نیاز، منابع اضافی را نیز مشخص کنید.

شرکت های تولید محتوای دیجیتال در مقابل فریلنسرها

با مشخص کردن هزینه ها، آژانس های تولید محتوای دیجیتال می توانند در زمان بندی تعیین شده و با کیفیت خوب، محتوای خواسته شده را به شما تحویل بدهند. از طرف دیگر فریلنسرها در این زمینه، هزینه کمتری را برای تولید محتوا از شما طلب خواهند کرد. اما ممکن است مشکلاتی داشته باشند؛ مثلا کار را به موقع به شما تحویل ندهند و یا از کیفیت کار نتوانید اطمینان حاصل کنید و …

همه جوانب را در نظر بگیرید و پس از تحویل گرفتن کار، فردی باید آن را ویرایش کنید و سایر فرآیند ها را روی آن اعمال کند پس از قبل، باید فردی را تعیین کنید تا به کارهای خارج از تیم رسیدگی کند.

راهنماهای سبک را ایجاد کنید.

با ایجاد راهنمای سبک، اعضای تیم محتوا نویسی می دانند که چه کاری و در چه سبکی باید انجام بدهند.

انجام فرآیند تولید محتوا

کارهای مربوط به تولید محتوا، گردش کار و ساختار تیم را اجرا کنید. اکنون وقت آن رسیده است که کار خود را شروع کنید. به جدول زمان بندی برای اتمام کار و داشتن تقویم محتوا، توجه داشته و طبق آن پیش بروید.

 

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

با کارشناسان ما تماس بگیرید 09125959757