HEO چیست؟

خانه    بلاگ      HEO چیست؟
HEO چیست

زمانی که قصد دارید وب سایتی را طراحی کنید به مجموعه ای از اصطلاحات بر می خورید که به کار گیری آن ها راهی برای پیشرفت شما محسوب می شود. پیروی از اصول و قوانینی که در این راه وجود دارد علاوه بر آن که شما را از جریمه و تنبیه موتور های جستجو دور می کند، موفقیت وبسایت شما را تضمین می کند. یکی از اصطلاحات رایج در طراحی وب سایت، سئو HEO می باشد که در این جا سعی در معرفی آن داریم.

فاکتور های مهم در رتبه بندی موتورهای جستجو

موتور های جستجو به رضایتمندی کاربران خود بسیار اهمیت می دهند به همین دلیل فاکتور هایی را برای بررسی آن در نظر گرفته اند تا هم رضایت کاربران را بسنجند و هم فعالیت وب سایت ها را بررسی کنند. برخی از فاکتور های مهم برای موتور های جستجو عبارتند از:

محتوای با کیفیت، جذاب و تازه

محتوای وب سایت باید دارای ارزش باشد، توجه کاربر را به خود معطوف کند و تازه و بروز باشد. موتور های جستجو محتواهایی را که فاقد این موارد باشند شناسایی می کنند و احتمال جریمه کردن آن ها وجود دارد.

نرخ کلیک

میزان کلیک هایی که بر روی وب سایتی انجام شده است نیز بررسی می شود و هر چقدر این مورد بیشتر باشد یعنی وب سایت مورد توجه کاربران شده است.

زمان توقف

مقدار زمانی که کاربر در یک وب سایت می ماند نیز بر رتبه بندی آن تأثیر گذار است. هر چقدر این زمان بیشتر باشد نشان دهنده مورد توجه بودن مطالب وب سایت برای کاربر است و باعث افزایش امتیاز وب سایت می شود.

سرعت بارگذاری وب سایت

بارگذاری مطالب وب سایت باید بالا باشد. اگر کاربر چند ثانیه بیشتر منتظر بالا آمدن مطالب وب سایت شود، احتمال خارج شدن او از وب سایت زیاد است.

تعریف HEO

اصطلاحات زیادی در زمینه طراحی وبسایت و رتبه بندی آن از منظر موتورهای جستجو وجود دارد، یکی از این اصطلاحات کاربردی در زمینه طراحی وبسایت، هئو می باشد.  HEO از عبارت Human Experience Optimization گرفته شده است که به معنای بهینه سازی تجربه و رابط کاربری است. طراحان وبسایت باید آن را به گونه ای طراحی کنند تا کاربران و بازدیدکنندگان به راحتی بتوانند از تمامی قسمت های وبسایت استفاده کنند و در این راه به مشکلی برنخورند. البته شاید همه ما بیشتر کلمه سئو را شنیده باشیم و توجهی به هئو نداشته باشیم در صورتی که هئو نیز مانند سئو در بازدهی سایت اثر زیادی خواهد داشت و باید حتما زمان طراحی سایت به آن توجه شود.

چه مواردی در HEO هئو سایت موثر است؟

مواردی هستند که در HEO موثر هستند و برای کسب بازدهی بیشتر سایت باید رعایت شوند از جمله این موارد می توان به مسائل زیر اشاره کرد:

چگونگی چیدمان عناصر و صفحه آرایی در صفحه وبسایت، ساختار نوشته ها و پیوند های وبسایت و رنگ و نوع فونتی که در متن سایت مورد استفاده قرار گرفته است.

در ادامه به توضیح این موارد می پردازیم.

چگونگی چیدمان عناصر و صفحه آرایی در صفحه وب سایت

با توجه به بررسی هایی که انجام شده است خواندن و دنبال کردن متن ها در زبان فارسی و زبان هایی که مانند زبان فارسی هستند، یعنی از راست به چپ می خوانند و می نویسند مانند F برعکس یعنی از ابتدای متن در سمت راست می خوانند تا انتهای متن در سمت چپ در صورتی که این مسئله برای زبان هایی مانند انگلیسی برعکس است. برای این نوع زبان ها باید متون در سمت راست قرار بگیرد و سایر مسائل مانند مطالب پر بازدید و حاشیه ها و … در سمت چپ قرار بگیرند. خیلی از وب سایت های فارسی زبان به این نکته توجه نمی کنند و به تقلید از وب سایت های انگلیسی زبان به همان صورت متون خود را چیدمان می کنند.

ساختار نوشته ها و پیوند های وب سایت

در سئو و هئو ساختار آدرس دهی پیوندها و لینک های سایت بسیار مهم است. باید با توجه به نوع سایتی که دارید آدرس بدهید، مثلا تاریخ برای سایت های خبری مسئله مهمی است و کاربران این سایت ها به زمان آن خبر ها توجه می کنند در نتیجه باید از آدرس دهی تاریخ مطلب به اضافه عنوان مطلب استفاده کنید. در سایر وب سایت ها که متن و محتوا از اهمیت بیشتری برای کاربر برخوردار است؛ بهتر است از آدرس های کوتاه استفاده کنید. استفاده از کلمات کلیدی در آدرس ها باعث می شود کاربر به راحتی آن را به خاطر بسپرد و در هنگام سرچ کردن نیز به مشکل برنخورد.

رنگ و نوع فونتی که در متن وب سایت استفاده شده

برای توجه کاربر به متن وبسایت باید عنوان ها، زیرعنوان ها، متن و … از سایز مناسب فونت برخوردار باشند تا کاربر به راحتی بتواند آن ها را از یکدیگر تشخیص بدهد و اینگونه از خسته شدن کاربر جلوگیری بشود. توجه به ویژگی هایی که رنگ ها دارند نیز می تواند بر جذب مخاطب و جلوگیری از خسته شدن او کمک کند. به همین منظور بهتر است زمینه متن سفید نبوده و کمی تیره باشد تا کاربر به راحتی بتواند متن را بخواند.

برای آن که بتوانید بهترین رنگ را انتخاب کنید ابتدا باید مخاطبان خود را شناسایی کنید، زیرا هر کدام از رنگ ها تاثیر خاصی بر افراد می گذارد و طبق سن مخاطب، نتیایج متفاوتی را به دنبال خواهد داشت.

 نکته

در طراحی وب سایت موارد مهمی وجود دارد که رعایت آن ها باعث بالا رفتن بازدهی وبسایت و در نهایت افزایش امتیاز شما در نظر موتور جستجو می شود، یعنی موتور های جستجو فاکتورهایی را مد نظر دارند و طبق آن ها وبسایت ها را بررسی می کنند و آن هایی که امتیاز بالایی در این جا کسب کنند در ابتدای لیست نتایج جستجو جای می گیرند و این یعنی افزایش احتمال بازدید کاربران. توصیه می شود قبل از آن که به طراحی وبسایت بپردازید تمامی این موارد تأثیرگذار را بررسی کرده و طبق آن ها کار را پیش ببرید.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوالات شما از طریق کارشناسان ما پاسخ داده خواهد شد.

مشاوره رایگان تلفنی