نحوه انتخاب نام دامنه برای وبسایت

دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰
خانه    بلاگ      نحوه انتخاب نام دامنه برای وبسایت
نحوه انتخاب نام دامنه برای وبسایت

یکی از عواملی که برای موفقیت وبسایت شما اهمیت دارد، انتخاب نام دامنه مناسب است؛ زیرا اولین چیزی که کاربر با آن مواجه می شود، نام دامنه وبسایت است. که اگر اصولی و خلاقانه انتخاب شود به جذب کاربر کمک کرده و در ذهن کاربر ماندگار خواهد شد. به همین دلیل از ابتدای شروع به کار در انتخاب نام دامنه تمام تلاش و توجه خود را به کار ببندید تا در میانه کار، به مشکل بر نخورید. در نحوه انتخاب نام دامنه برای وبسایت باید به نکاتی توجه داشته باشید. اگر قصد این کار را دارید، مقاله ما را تا انتها مطالعه کنید تا نکات لازم در این رابطه را کسب کنید.

نام دامنه چیست؟

هر وبسایتی برای شناسایی خود نام دارد که به آن دومین یا نام دامنه می گویند که در واقع همان آدرسی است که با جستجو کردن آن در مرورگر، به آن وبسایت می توان وارد شد. نام دامنه از دو بخش تشکیل شده است قسمت نام دامنه و پسوند دامنه. قسمت نام دامنه را با توجه به سلیقه و نظر خودتان انتخاب می کنید و پسوند دامنه را باید مطابق با قوانین و متد های بین المللی انتخاب کنید.

نکات کلیدی مربوط به انتخاب نام دامنه برای وبسایت

انتخاب نام دامنه وبسایت ممکن است در ابتدا ساده به نظر بیاید. درست است که این کار با خلاقیت و هنر شما در ارتباط است اما سختی های خودش را نیز دارد. باید مطابق قوانین بین المللی نام مناسبی برای دامنه وبسایت خود انتخاب کنید که هم عاملی برای شناسایی و تمایز شما با سایر وبسایت ها باشد و هم از جذابیت و زیبایی خاصی برخوردار باشد تا در ذهن کاربر ماندگار شود. نام دامنه بر سئو نیز تاثیر گذار است. در ادامه به چند نکته در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

نکات کلیدی مربوط به انتخاب نام دامنه برای وبسایت

برای نام دامنه وبسایت، از پسوند استفاده کنید.

برای نام دامنه از پسوند های مختلفی استفاده می شود، مانند com ، org ،  net

طبق گزارشاتی که انجام شده است حدود ۴۳ درصد از نام دامنه ها از .com استفاده کرده اند، یعنی همچنان پرکاربردترین پسوند .com است که یکی از آسان ترین پسوندهایی است که به راحتی در ذهن کاربران نیز نقش بسته است. برای کارهای تجاری بیشتر می توان از .com استفاده کرد.

در انتخاب نام دامنه وبسایت از کلمات کلیدی استفاده کنید.

کلمات کلیدی بسیار اهمیت دارند زیرا شما با آن ها به موتور جستجو می گویید که وبسایت شما درباره چیست. نام دامنه خوب در کنار محتوای با کیفیت، به بالا رفتن رتبه شما در گوگل خیلی کمک می کند. قطعا انتخاب نام دامنه با کلمات کلیدی که قبلا تکرار نشده باشد، کار سختی خواهد بود به همین دلیل باید خلاقیت خود را به کار بگیرید تا نام دامنه تک و خاص برای وبسایت خود انتخاب کنید.

 نام دامنه را طولانی نکنید.

استفاده از کلمات کلیدی بسیار مهم هستند اما این به معنی طولانی کردن نام دامنه نیست. توصیه ما این است که نام دامنه شما کمتر از ۱۵ کاراکتر باشد زیرا به یاد سپردن نام طولانی هم سخت است و هم جستجو کردن آن  دشوار خواهد بود؛ زیرا ممکن است به دلیل طولانی بودن نام دامنه، دچار اشتباه تایپی نیز بشوند.

از نامی که تلفظ و املای آسانی دارد استفاده کنید.

نام دامنه وبسایت شما باید به گونه ای باشد که خیلی راحت به اشتراک گذاشته شود در این صورت ایمیل شما راحت در ذهن خواهد ماند و کاربران در این مسئله با مشکل رو به رو نخواهند شد.

در نام دامنه، از خط تیره و عدد استفاده نکنید.

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده است که خیلی از اوقات آندرلاین را با خط تیره اشتباه گرفته ایم در نتیجه با یک اشتباه کوچک به جای رفتن به وبسایت مورد نظر وارد وبسایت دیگری شده ایم. اعداد نیز تایپ نام دامنه را دشوار می کند و کاربر را به اشتباه می اندازد به همین دلیل برای جلوگیری از اشتباه کاربر، سعی کنید از خط تیره و اعداد در نام دامنه استفاده نکنید.

استفاده از برند تجاری در نام دامنه وبسایت

می توانید نام دامنه خود را همان برند تجاری خود قرار دهید که در این صورت کاربر به راحتی وبسایت شما را به ذهن خواهد سپرد و هر زمان که وبسایت شما را ببیند نام برند تجاری شما به ذهنش خطور خواهد کرد.

نام دامنه خاص و منحصربفرد

از نامی برای دامنه وبسایت خود استفاده کنید که تک و خاص باشد و از نامی که دقیقا مطابق با حوزه فعالیت شما است بپرهیزید. مثلا اگر در ارتباط با پوشاک کودکان فعالیت می کنید از به کار بردن دقیق همین اسم برای نام دامنه خود بپرهیزید و اندکی خلاقیت به کاربگیرید.

فضا را برای گسترش باز بگذارید.

انتخاب نام دامنه ای که متناسب با حرفه و کسب و کار شما باشد می تواند هوشمندانه باشد اما سعی کنید خود را محدود نکنید؛ مثلا اگر شما با گل و گیاه سر و کار دارید انتخاب نام یک گل خاص مثلا گل رز برای نام دامنه کار جالبی نیست زیرا ممکن است افرادی که به این گل علاقه ندارند و به دنبال گل های دیگر هستند، وارد وبسایت شما نشوند پس نامی انتخاب کنید که کار و مخاطبان شما را محدود نکند. اگر نام دامنه مناسبی انتخاب نکنید بعد از متوجه شدن اشتباه، سخت است که دوباره نام جدیدی انتخاب کنید زیرا انتقال و آشنا کردن کاربران با نام جدید وبسایت می تواند کار دشواری باشد و در این بین ممکن است خیلی از مشتریان خود را از دست بدهید.

 در رسانه های مختلف نام دامنه را جستجو کنید.

با جستجو در رسانه های اجتماعی، مطمئن شوید قبلا از این نام استفاده نشده باشد. در صورت استفاده از نام دامنه ای که قبلا ثبت شده است، امکان پیگیری و شکایت وجود دارد. همه اطلاعات لازم درباره ی  نام دامنه و قوانین کپی رایت را قبل از انتخاب نام، کسب کنید تا به مشکل برنخورید.

توجه به منطقه تجارت

اگر کسب و کارتان محلی است در انتخاب نام دامنه به شرایط منطقه ای خود توجه داشته باشید؛ مثلا از نامی استفاده کنید که برای منطقه شما آسان و به یاد ماندنی باشد. اگر به فکر تجارت با سایر مناطق و کشورها هستید بهتر است به زبان و فرهنگ آن ها توجه داشته باشید و از به کار بردن کلماتی که در زبان های دیگر معانی نامناسبی دارند خودداری کنید.

ایمن سازی نام دامنه وبسایت

برای جلوگیری از کپی شدن نام انتخابی شما، بهتر است که خیلی سریع نام دامنه وبسایت خود را ثبت کنید.

سخن پایانی

برای موفقیت در هر کاری باید اطلاعات مربوط به آن کار را قبل از شروع به فعالیت، فرا گرفت. این گونه است که فعالیت شما حرفه ای، با کیفیت و با ارزش خواهد شد. همچنین در فعالیت های خود تنها به امروز و چند روز آینده فکر نکنید، بلکه برای طی کردن پله های موفقیت، همواره به قله ها فکر کنید در این صورت است که برای آن هدف بزرگ، آن طور که شایسته است تلاش خواهید کرد. پس در انتخاب نام دامنه وبسایت خود به نکاتی که اشاره کردیم توجه لازم را داشته باشید.

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

با کارشناسان ما تماس بگیرید 09125959757